Това се посочва в прогноза на Института за космически и слънчево-земни изследвания при БАН, изготвена заедно с учени от Руската академия на науките.
Магнитната буря представлява бързо и силно изменение в магнитното поле на Земята, възникващо в период на повишена слънчева активност.
По време на магнитни бури се нарушават функциите на сърдечно-съдовата и на храносмилателната система, реакциите на централната нервна система се забавят, а работоспособността на хората се понижава.
Тази седмица в Центъра за прогнозиране на космическото време към Института за космически и слънчево-земни изследвания при БАН се е състояла работна среща със специалисти от Центъра по прогнозиране на космическото време в Института по земен магнетизъм, йоносфера и разпространение на радиовълните към Руската академия на науките. Учените са направили прогноза на физическите процеси в системата Слънце - Земя.
На 21 юни на слънцето е наблюдавано слънчево избухване, съпроводено с изхвърляне на слънчево вещество, съобщават учените от БАН. Според тях избухването не е било твърде голямо, но е било разположено близо до центъра на слънчевия диск.
Изхвърлянето на слънчевата плазма се е насочило към Земята, а свързаните с него междупланетни смущения бързо се приближават към нашата планета. Във връзка с това днес се очаква геомагнитна буря. По-скоро тя ще бъде слаба, но не са изключени и периоди на умерена магнитна буря, прогнозират българските учени.