"Не достигаме процентите, за да може да се обяви грипна ваканция. Около 40% са отсъстващите деца в детската градина. Около 15% е отсъстващият персонал."
Това обясни в интервю за БНР Таня Кечева, директор на 91 ДГ "Слънчев кът" в София.
Недостигът на медицински сестри за детските градини в София е проблем, изтъкна тя. По думите ѝ средната възраст на медицинските сестри е по-голяма и "никой не иска да работи с деца", докато същевременно родителските изисквания растат.
В столицата няма детски градини без медицинска сестра, но има недостиг - например от две места е попълнено само едно, посочи Кечева.
На места в яслените групи са назначени педагози, което пък затруднява финансирането на детските градини.
"Пред алтернативата да няма никого, се назначава педагог в яслената група, който замества медицинската сестра, но се затруднява бюджетът."
В детските градини всички педагогически специалисти са преминали през курс за първа долекарска помощ, уточни директорката. По думите ѝ държавата трябва да се погрижи медицинските специалисти да получават достойно заплащане, за да се преодолее дефицитът на тези кадри.
Таня Кечева сподели и практиката родители да дават температуропонижаващи медикаменти сутрин и да го водят на детска градина. То преминава безпроблемно през сутрешния филтър, но впоследствие, когато отново вдигне температура, родителят отказва да го прибере веднага и "става омагьосан кръг".
Според директорката всяка майка очаква на нейното дете да се обръща най-много внимание.
"Всеки очаква да го гледаме така, както вкъщи, само че тук е група."