Протестите за Синята зона продължават

share

Решението на Столичната община да въведе от 1 септември нови правила за паркиране в центъра на София разбуни духовете миналата седмица. Част от столичани се организираха в социалните мрежи и излязоха на протест.

Преговорите в търсене на приемливо решение и за двете страни продължават, а част от аргументите са - как е по света.

Протестите пред паметника на Патриарх Евтимий извадиха столицата от традиционното по това време лятно спокойствие. Въпреки отпуските вече седмица недоволни се събират, за да изразят несъгласие с новите правила. Общината е категорична, че таксата в Синята зона ще се повиши от един на два лева, а за новата Зелена - паркирането ще е срещу лев за час.

В Париж паркират срещу 3 евро на час, но престоят не може да е повече от два часа. В Лондон тарифата е 3,5 лири за час, но колата не може да остане на едно място повече от четири часа, разказва БНТ.

Протестиращите, които живеят в центъра на столицата, приемат новите зони и цени. Но са категорично против да плащат по 150 лева годишно за Синята зона и по 100 лева за Зелената, без да имат гаранции, че ще намерят място, където да оставят колата си.

Според Атанас Енгьозов, участник в движението "Не на данък паркинг за живущите в зоните с платено паркиране!", хората плащат за една хипотетична възможност, която е твърде вероятно, ако човек влезе в делничен ден в центъра, тази възможност изобщо да не се състои.

Експертите на общината са сметнали, че след като влязат в сила новите правила, трафикът в центъра на столицата ще намалее с 20%. Затова според тях живеещите в центъра няма да имат проблеми да намерят свободно място.

За тези, които живеят в центъра, сме създали такива условия, че да имат възможност да паркират в подзони, разказва Радослав Тошев, председател на Транспортната комисия в Столичния общински съвет.

Парижани, които живеят в сграда без паркинг, трябва да си купят карта за „паркиране по местоживеене". С нея спират личния си автомобил близо до дома си, но за не повече от седем дни, като таксата е 0,65 евроцента на ден. След този период обаче трябва да преместят колата.

И в столицата на Обединенато кралство паркирането на улицата е платено. Тарифите и условията, определени от районните кметства, варират в зависимост от квартала. Има различни абонаментни карти - за собствениците на апартамент или къща, бизнес карти, карти за редовен посетител. За среден клас кола тарифата се движи между 120 и 200 лири годишно.

В столицата на Чехия има обособени три зони - Оранжева, в която максималното време за престой е два часа, Зелена, при която е шест, а Синята е резервирана за живеещите в дадения район.

Въпросът с организацията на трафика в центъра на града има различни решения по света. Общинари и протестиращи ще търсят оптималния вариант за София, а утре преговорите продължават.

Водещи новини

Още новини