***
Водещите новини
на 28 декември
Доколко 2023 г. беше по-добра или по-лоша, или по-различна от 2022 г.? В най-общ план май ще е трудно да се каже, защото „наследените“ проблеми на 22‘ си се пренесоха в 23‘ – както се казва – „като стой та гледай“.
***
„Днес имаме още един повод за празнуване. След дълги и успешни преговори постигнахме принципно съгласие от Австрия за приемане на България и Румъния в Шенгенското пространство.
В началото ще е по въздушните и морски граници. Австрия пое ангажимент за отваряне и на сухопътните граници.
Тези преговори ще са съчетани със съществена подкрепа от страна на Европейската комисия за защита на външните граници на ЕС с Турция и Сърбия.
След 12 години без особен напредък по темата Шенген днес можем да се поздравим с този безспорен успех на българската държава. Пожелавам весели новогодишни празници на всички“, завърши премиерът Денков.
***
***
Преди 26 години самата Австрия влиза в Шенген по същия начин, след като Германия налага вето заради риск за сигурността, припомня вестник "Тиролер Тагесцайтунг". Макар страната да е подписала Шенгенската конвенция през 1995 г., още в средата на лятото през 1994 г. тогавашният вътрешен министър на Германия Манфред Кантер отсича: "Няма да стане" и допълва в интервю за австрийски всекидневници: "Граничният контрол между Германия и Австрия ще остане през следващите няколко години, защото Австрия не осигурява адекватно границите си с държави извън ЕС".
***
„Предварителното изпълнение на бюджета за тази година показва, че дефицитът ще бъде по-нисък от планираното - 2,5, а не 3%.
Ще ни останат и 1 милиард, които можем да използваме, за да си помогнем за догодина за общинските проекти.
Ще гарантираме, че всички аванси ще бъдат платени.
Това опровергава всички черни сценарии, които се чуха за това, че държавата ще фалира. Това от гледна точка на еврозоната, ни дава пълно право да кажем, че този критерий е покрит за тази година. Бюджетът догодина също е планиран в рамките на критериите“.
***
***
Междувременно, в паралелната вселена, Волгин говори от името на „обикновените българи", като по думите му народът не смята Русия за свой враг.
Преди две седмици БНР не позволи да бъде излъчено интервю на Волгин с посланика на Москва у нас Елеонора Митрофанова. Няколко дни по-късно коментар на историчката проф. Дарина Григорова пред Поглед.инфо, че предстои денацификация на България, също разпали огъня. Академичният съвет на СУ „Свети Климент Охридски“ се разграничи от проф. Григорова, докато Петър Волгин я защити.
След това в социалните мрежи беше разпространен и репортаж на тв канала „Русия 1“ от София, в който Волгин каза, че за разлика от управляващите обикновените българи не виждат враг в лицето на Русия, а това според него е доказателство за разлом в обществото, пише Факти.
На страницата си във Фейсбук вчера Илиян Василев настоя да бъде изяснено как „МВнР е издало виза и разрешение на екипа на тази руска официална медия, която е забранена за излъчване в ЕС, да влезе в България и да прави интервюта, и то по празници, след като техният МИД изгони и последния български журналист и на практика сме в режим на взаимна забрана за журналисти".
***
Разликата между България и Латвия? Ами…
***
„Проявата на недостатъчна активност при подобни провокации е лош сигнал към нашите евроатлантически партньори, както и поставя под риск от влиянието на хибридните атаки обществения ред и застрашава сигурността и суверенитета на България“, подчертава той.
***
На още един диктатор с малки пухкави ръчички друг му е виновен и вижда „заплахи“, та е решил да се готви за война. Него кой външен враг с какво го заплашва? А и защо…? Е, според него е дежурният враг – Америка.
„… като противодействие на по думите му безпрецедентните конфронтационни ходове от страна на САЩ“.
Обикновено обреклите народа си на глад търсят войни, за да: 1.) разсейват вниманието и 2.) по време на война властта е ОЩЕ по-жестока към критиците си.
Смята се, че през 2023 г. земеделските добиви на КНДР са се увеличили на годишна база благодарение на добрите метеорологични условия. Но според официален представител на Сеул количествата им все още са под необходимите прагове за решаването на хроничната продоволствена криза в Северна Корея.
***
***
На фона на целия ужас в света и – общо взето – загубата на доверие към човешкия род… все пак има и такива хора, които ни я възвръщат.
***