За целта е проведена и среща с кметовете и кметските наместници от населените места в област Видин и са определени местата, където ще бъдат тържищата- там, където предлагат своята продукция земеделските производители от дадената община.
Това каза по време на заседанието на Областната комисия за обществен ред и сигурност комисар Ваньо Димитров-началник отдел "Охранителна полиция” към ОД на МВР-Видин.
Това ще се места, където се предлага зърно и грозде предимно. Беше прието, че за да продава селскостопанската си продукция земеделският стопанин трябва да има издадена бележка от кмета на населеното място, че продукцията е негова. Така ще се намалят посегателствата върху лозовите масиви, което не е ставало веднъж или два пъти във Видин.
За да се следи същият проблем, комисар Ваньо Димитров каза, че ще бъде въведена отново регистрацията на каруците, като регистрите ще се правят в съответните кметства. Той наблегна на проблема с дребните битови престъпения в малките населени места, при което ще помогне именно това регистриране.
Отговорност на собствениците на земеделски площи е да си осигурят охрана, била тя от собствено звено или да се ползват услугите на охранители. Беше отбелязано, че във всяка община има звена за самоохрана, които също могат да съдействат.
Във Видин се проведе първото заседание на Областната комисия за обществен ред и сигурност, чийто председател е областният управител на Видин Пламен Стефанов. Комисията разгледа и прие правилник за дейността си, както и план за действие. По предложение на зам.-кмета на Димово Добромир Тодоров бе прието в комисията да бъде включен и представител на Областната дирекция „Земеделие и гори” поради нуждата от компетентно мнение по проблемите с нерегламентираното разораване на земеделски площи общинска и частна собственост от арендатори.
На заседанието присъстваха като членове и кметовете на общините от областта. По предложение на някои кметове във връзка с опазването на селскостопанската продукция беше обсъден вариант да се назначават полски пазачи по програмите за временна заетост, заради добрите практики от съществуването на такива пазачи преди години, когато посегателствата са били редуцирани.
Комисията разгледа и въпрос, свързан с обезопасяването на водните площи на територията на областта. Областният управител Пламен Стефанов посочи, че всички кметове от общини са заявили, че къпането на техните водоеми е забранено, но това не решава проблема, защото хората продължават да се къпят въпреки това. Беше съобщено, че Регионалната здравна инспекция ще трябва да определи местата за къпане и да вземе проби от водите за изследване, а собствениците на водоема ще трябва да поставят съответните обозначителни табели.
Друго решение на областната комисия е да заседава не на шест, а на три месеца заради важността на проблемите, с които се занимава. От всяко заседание на комисията копие от протокола ще бъде предоставян и на прокуратурата в областния град.