„Отговорът на всички въпроси по темата е 69. Преди точно 69 години паметникът е монтиран в центъра на столицата и 69 години стигат. В крайна сметка този въпрос трябва да се реши. Премахнатата ръка е първата стъпка в тази насока. Символиката я има и беше крайно време софийското небе да бъде освободено от тази заплаха на автомата „Шпагин”, надвиснала над него. Така вероятно Паметникът на Съветската армия вече не е най-високият паметник на Съветската армия в Европа. Подрязан е с толкова, че Будапеща ни води със съвсем малко”.
Това заяви в предаването "Здравей, Бълария" писателят Александър Шпатов, който е част от инициативния комитет за премахване на паметника.
Журналистът и главен редактор на klinklin.bg Калоян Константинов заяви: „Комунистическият режим отдавна е обявен за престъпен. Представете си в Германия или Франция да има паметник на Нацистка Германия, най-високият в Париж например, по-висок дори от Айфеловата кула или Бранденбургската врата. И хората да се бият дали да го махнат. Абсурдно е.”
Той изрази надежда още подобни монументи да последват съдбата на този в българската столица.
„Това трябва да стане, но не значи да ги претопим, а да ги използваме за образователна цел. Да бъдат преместени, а да бъдат осмислени. Проблемът не е паметникът, а това, че ние не сме осмислили влиянието на комунизма над България и на една насилническа и окупаторска армия”, посочи още Константинов.
Шпатов пък добави, че тъй като няма място за ПСА в Музея на социалистическото изкуство, едно подходящо ново място за него е паркът в близост до летището.