Близо 200 са иззетите към момента моторни превозни средства на водачи, които са шофирали след употреба на алкохол или на наркотични вещества. Те са спрени за проверка от служители на ОД на МВР в Бургас от началото на август, когато настъпиха промени в санкциите, предвидени в наказателния кодекс до днес. Това каза за БНР Бургас комисар Марин Димитров, началник отдел „Охранителна полиция“. От тях за шофиране след употреба на алкохол с концентрация над 1,2 промила са иззети 98 МПС, а 100 са отнети за шофиране след употреба на наркотични вещества.
Нарушителите са собственици на управляваното превозно средство или ползватели. В първия случай – личното превозно средство се иззема от органите на реда и се транспортира до охраняем паркинг. Там остава до приключване на наказателното преследване срещу пияния или дрогиран водач. Реално той остава собственик на колата, докато евентуално съдът не го осъди. При осъдителна присъда задължително се постановява отнемане на автомобила в полза на държавата. Той се предава на Националната агенция по приходите (НАП), а след това по преценка автомобила може да се обяви на търг за публична продан, да се ползва или да се предаде за ползване на друга държавна институция.
Във втория случай, когато моторното превозно средство не е собственост на спрения водач – нарушител, то се иззема от полицията с протокол, като веществено доказателство във връзка с извършеното престъпление, а в хода на наказателното производство лицензиран оценител оценява стойността на автомобила. При евентуална осъдителна присъда съдът налага на виновния глоба, равностойна на оценката на моторното превозно средство.
От септември месец по-активно работим и за ограничаване на леки автомобили и мотоциклети, които генерират шум. До момента са спрени от движение 192 МПС, които са шофирали при липсата на шумозаглушители или с неизправни такива, в резултат на провеждащата се акция на служителите от сектор „Пътна полиция” при ОДМВР – Бургас. Срещу нарушителите са образувани административно-наказателни производства, като предвидените принудителни административни мерки ще се приложат с цялата им строгост.
Проверките на служителите от сектор „Пътна полиция“ преимуществено са в тъмната част на денонощието на места, за които има данни, че се преминава с липсващи или неизправни шумозаглушители. На водачите се издават и връчват актове за установяване на административното нарушение, както и заповеди за временно спиране от движение на МПС - нарушител.
Санкцията, предвидена в закона за този вид нарушения е глоба в размер до 200 лева и спиране от движение на автомобила до отстраняване на неизправността. На санкция полежат и автомобили, които превишават нивото на шума поради техническа неизправност.