МОСВ с актуални данни има ли замърсяване в българската акватория на Черно море

pixabay
share

Няма превишения в получените резултати от пробонабирането с военния научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) в 17 пункта, разположени по цялото крайбрежие на Черно море. Замърсяване не е установено и при петте пункта в териториалното море. За това съобщи Министерството на околната среда и водите (МОСВ) във връзка с редовното наблюдение на състоянието на морските води след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“, разположен на река Днепър на територията на Украйна. Информацията е публикувана на сайта на ведомството.

В периода 17-23 юли е извършено пробонабирането с кораба „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) в пунктовете, съвпадащи с тези от Националната мрежа за мониторинг: Калиакра 2, Албена, Златни пясъци, Варненски залив – север, Камчия, Шкорпиловци, Двойница, Иракли, Емине, Слънчев бряг, Равда, Поморие, Росенец, Созопол, Приморско 1, Царево 1, Велека 2, и в още 5 пункта в териториалното море (Крапец, Галата, Иракли, Бургаски залив, Ахтопол). Последните данни от цифровото моделиране на Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ и от сателитното наблюдение също не показват замърсяване на българската акватория с потенциални замърсители от Украйна, посочват от МОСВ.

На последните постъпили сателитни изображения не се наблюдава замърсяване в изключителната икономическа зона на България (която се простира отвъд границите на териториалното море на разстояние до 200 морски мили), уверяват също от министерството. 

МОСВ с актуални данни има ли замърсяване в българската акватория на Черно море

Според данните от регулярното изследване на крайбрежните води от бреговите пунктове няма притеснения, свързани със зоните за къпане по Българското Черноморие.

"Резултатите от мониторинга, проведен в периода 19 юни-24 юли 2023 г. в бреговите пунктове и в крайбрежните морски води, не показват превишения на съответните стандарти за качество на околната среда. Измерените стойности по показатели нефтопродукти, полихлорирани бифенили, метали и пестициди във всички пунктове са под максимално допустимите концентрации и средногодишните стойности. Резултатите по показатели цезий-137 и тритий са под границата на количествено определяне на метода", информират още от МОСВ. 

Сигнали при възможни признаци за замърсяване по бреговата ивица могат да се подават на Зеления телефон: 0887 088 440 или 02/9888205, както и на електронен адрес: nccw@moew.government.bg, а така също и на Зеления телефон на РИОСВ - Варна: 0884 290 634 или 052/634 582, РИОСВ - Бургас: 0889 096 577 или 056/813 212, БД „Черноморски район“ – гр. Варна: 0886 406 816.

Преди дни министърът на околната среда и водите Юлиян Попов заяви пред журналисти, че темата със замърсяването, предизвикано от взривяването на язовира „Нова Каховка“, е била преекспонирана. Той подчерта, че ведомството стриктно следи качеството на водите край нашата страна.

Водещи новини

Още новини