Дали националният празник на България трябва да е 24 май?

Getty Images/Novini.bg
share

Полемиката по темата не спира, за някои е ненужно говорене (или поне се преструват, че е така), за други уж било отдавна решен въпрос и не можело да се пипа, на трети пък им е все тая и се чудят защо въобще има хора, които се занимават с темата. 

Факт е, че националният (не просто национален, ами националниЯТ) празник на България много лесно може да се използва за пропаганда. Защо ли? заради символиката, скрита зад събитията на въпросната дата. Например идеята, че Русия ни е „освободила“ е пряко свързана с датата 3 март. Логично, работещите за Русия ще си държат на датата. Също така и цял рояк от хора, които милеят за Русия по простата причина, че ги е страх да си променят възгледите и да прозрат истината, че Русия просто си е следвала интересите, също се застъпват. За тях фалшивата история е единствената история, защото ги е страх, че приемат ли, че това им знание е грешно, цялата им представа за света ще се разклати; ще се съмняват във всичко. Затова предпочитат да продължат да вярват на една лъжа, защото тя им дава фалшивата сигурност, че познават света. 

А ето какво е споделил Вени Марковски на стената си във Фейсбук по темата:

„Дали националният празник на България трябва да е 24-и май или да остане сегашната дата? 

Този въпрос, разбира се, е изкуствен. Изкуствен е, защото всъщност дава възможност на петата колона да роптае, да крещи, да негодува и т.н. 

Разбира се, че трети март не бива да бъде НАЦИОНАЛЕН празник. 

Това е измислена от известния с антибългарската си политика граф Игнатиев дата, на която е накарал представители на отоманската империя да подпишат документ без никакво правно значение за българите, които не са били и поканени да присъстват на подписването му. Защо ли? Защото всъщност това е предварителен договор за прекратяване на войната на Русия срещу Турция. 

Ето, това е нещото, което малцина казват. Санстефанският  договор е ПРЕДВАРИТЕЛЕН, т.е., той НИКОГА не е можел да породи каквито и да е правни последици за България, която не е съществувала към датата на подписването му. Създаването на държавите по онова време не е било по прищявка на една или друга страна и така стигаме и до другата малко известна информация за политиката на Русия на Балканите...

Русия не само не е искала да има голяма българска държава, но още през 1876 г. се е съгласила на това — с Райхщатското тайно споразумение (който не го е чел - тук: https://bg.wikipedia.org/wiki/Райхщатско_споразумение; вижте и свързаните с него  Будапещенската тайна конвенция между Русия и Австро-Унгария, както и Лондонското споразумение между Русия и Великобритания). Всички тези споразумения и конвенции са договорени и подписани не само без участието на България (която не е съществувала като държава по онова време), не само без участието на българи, но и без да се имат предвид интересите на българския народ. Защото - пак да кажа - те са продиктувани само и единствено от интересите на Русия. 

Именно заради това трети март е най-обикновена дата, която няма никакво значение за историята на България. 

Следователно всеки, който защитава позицията тази дата да бъде национален празник, го прави по една от две причини:

знае истината, но лъже, защото е проводник на руските интереси; или
не знае истината, но не е пожелал да я научи.

На вторите може да се помогне, но първите са седнали в националните обществени и частни медии, откъдето безпрепятствено разпространяват антибългарска и проруска пропаганда.

Допълнителна литература - цитати от записките на "графа" за българите. 

По отношение на съдбата им след Руско-турската война, графът се е отнасял към тях като към васални поданици:

"За да бъде властта ни здрава и да не изисква постоянно извънредно напрежение от наша страна, е необходимо постоянно нравствено подчинение на съседните области и да превърнем българското и гръцкото население, от една страна, и арменското, от друга, в послушно оръдие на руската политика и в постоянни съюзници, като унищожим всякаква възможност за преминаването им във враждебен лагер.”

Или: 

“Живеейки в дружба със султана и разпореждайки се с министрите му, бихме могли да подготвим автономията на едноверците и задължените нам християни, да обезвредим Турция и придобивайки правото да се разпореждаме на Проливите да оставим султаните в Цариград да доизживяват дните си, докато може да се мине без тях, като намерим такова решение на Източния въпрос, което да остави в наше безспорно владение Проливите и съответно – влиянието ни върху българите, гърците, сърбите и арменците.”

И, разбира се, покрай речта на омразата, използвана от една днешна българска политическа партия, за която би гласувала руската посланичка (както самата тя си призна в един YouTube чат), трябва да отбележим и друг "принос" на граф Игнатиев: "На 3 май 1882 г. по инициатива на граф Игнатиев биват публикувани Майските правила, с които се налагат огромни ограничения на правата на евреите и по същество стават повратен пункт в политиката по отношение на евреите след реформите на цар Александър II." Още от и за графа: https://bg.wikipedia.org/wiki/Николай_Игнатиев“.
 

_____________________

Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на редакцията и на Novini.bg като цяло.
 

Водещи новини

Още новини