АПИ очаква близо 2 млрд. лв. от глоби на превозвачи

NOVINI.BG
share

Транспортният бранш готви протести и настоява регионалното министерство незабавно да се заеме с проблемите на тол системата.

"Нашите искания към тол системата са съвсем различни. На последната среща в регионалното министерство те показаха добра воля и казаха, че ще съдействат - думи, които сме ги слушали от няколко ръководства. Те казаха: "Пуснете обществена поръчка за обсъждана с промяна в тарифата - именно да се върнат старите цени". Става въпрос за промяна на тарифата към АПИ. На тази среща ние предложихме, докато се решат проблемите с тол системата, да се върнат старите цени", каза изпълнителният директор на Камарата на автомобилните превозвачи Димитър Димитров в студиото на "България сутрин".

По думите му по-голям проблем са глобите, които излизат на превозвачите.

"АПИ на няколко пъти ни отказа достъп до обществена информация по отношение на това колко начислени глоби има. По наши сметки са над 1 млрд., доближаващи 2 млрд. лв. Това са глоби, които те очакват по един или друг начин да събера от българските превозвачи. От началото на тази година в пъти се увеличи издаването на електронни фишове за нарушение и за неплатени определени тол сегменти", допълни Димитров в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той поясни, че става въпрос за сегменти, които струват от 7 до 40 стотинки.

"Ако шофьорът не го заплати, бива спиран на границата и му се дава възможност да плати принудително. Другият вариант е да му бъде издадено наказателно постановление. Дори при наказателно постановление, което водачът след това обжалва и то пада в съда, за същото нарушение АПИ има няколко десетки случаи - има издаден електронен фиш. Сами разбирате докъде им стига наглостта", коментира изпълнителният директор на КАПБ.

Гостът подчерта, че електронните фишове от началото на годината са в пъти повече: "Официалната информация, с която ние разполагаме, че от началото на януари до края на март са издадени над 28 000 електронни фиша. За предходните 3 години са издадени близо 8 000. Ние си представяме, че тази тол система ще събира глоби, а не такси."

Сегашното правителство обяснява на бизнеса, че са постфактум и че цената на тол системата е зависела от предишното правителство.

"Истината е, че трябва да се събират пари за бюджета, виждат възможност за събиране. Около 60 млн. лв. ще се съберат от това увеличение. А всяко едно увеличение в транспортните разходи се отразява на потребителите. Дори при земеделската продукция имаме торове, семена, които се транспортират", поясни Димитър Димитров.

От АПИ обявиха как може да се реши проблемът с тежкотоварния трафик през село Осен

Водещи новини

Още новини