Как да предпазим бебетата и малките деца в горещото време?

Pixabay
share

Слънчевите дни означават само едно – много игри и занимания навън за бебетата и малките деца.

Особено през последните месеци, когато в България не спря да вали дъжд, сега първите дни на лятото привличат всеки с деца да прекарва максимално много време навън.

Високите температури са изключително рискови за бебетата и малките деца,напомня бТВ.

Ето как да ги предпазим:

Когато времето е горещо, бебетата, които се хранят с кърма, ще имат нужда от повече хранения по време на деня. Важното е майката да приема достатъчно течности, за да може да компенсира кърменето.

Ако се разхождате в горещите дни не оставяйте бебетата и малки деца да спят в количката. Превозното средство на най-малките често е още по-горещо и задушно. Бъдете сигурни, че въздухът може да циркулира нормално около бебето като:

Премахнете ненужните уплътнения на количката или креватчето.

-Покриете матрака с дебели памучни чаршафи, които да поемат влагата от потенето и няма да предизвикат обриви.

-Не използвайте възглавница, в която бебето потъва.

-Не го обличайте излишно – при високи температури спокойно малкото бебе може да спи само по пелени.

-Избягвайте най-горещите часове от деня.

-Ако трябва да пътувате, никога не оставяйте бебета и деца в автомобила си. Използвайте сенници на стъклата. Опитайте се да организирате пътуването си в по-хладните часове на деня.

Ако детето ви е болно

Болните бебета и деца имат нужда от специални грижи по време на горещото време. Дори леки заболявания като настинки или стомашни проблеми могат да доведат до висока температура, а в горещо време – до обезводняване.

Изключително важно е редовно да предлагате течности. Ако трябва да охладите детето си, използвайте хладна – никога ледена – вода, с която да го измиете.

В жегите пийте по една чаша вода на всеки час

Първа помощ

Понякога въпреки всичките усилия на родителите, децата прегряват заради високите температури.

Симптомите могат да варират при различните деца, но най-често са замаяност и объркване, главоболие и крампи. Може да се наблюдава и силно потене, както и студена на пипане кожа. Детето може да изглежда по-бледо от обикновено, като това най-често може да се прецени по ноктите, дланите, венците и езика му. Други симптоми са гадене, учестен пулс и дишане.

При топлинен удар се наблюдава и изключително висока телесна температура – около и над 40 градуса. Ако това се случи – незабавно потърсете лекарска помощ.

Преместете детето в по-хладна стая или място, като премахнете дрехите му. Можете да го охлаждате с мокри дрехи, като постоянно го мокрите. Трябва да го охлаждате докато не пристигне бърза помощ.

Ако установите, че ръцете и краката на детето вече са с нормална температура, а не горещи, можете са спрете да го охлаждате.

Водещи новини

Още новини