Успяхме да направим борд от бежанци, представители на различни общности, които да посредничат между бежанците и държавните институции и неправителствените организации. Идеята на този борд е да бъде и посредник, и да работи с Върховния комисариат за бежанците към ООН, за да може да се решават проблеми, включително и свързани с устойчивата интеграция. Това каза пред БНР Иван Начев от Българското училище за политика "Димитър Паница" във връзка с края на проекта "Партньорство за устойчиво приобщаване на бежанци", разработен от Центъра за развитие на устойчиви общности и Българското училище за политика.
И поясни, че не се работи с хора, които възприемат България като транзитна държава, а с такива, които приемат страната ни като място за живеене и работа.
В предаването "12+3" Начев допълни, че в столичната агенция за инвестиции има програма, която касае намирането на работа за бежанци в София - в електронна платформа всеки може да се регистрира и да търси работа.
"Идеи идват и от самите бежанци. И са свързани с интеграцията на местно равнище, с възможността да си комуникират с местните власти, с образователните структури, с местните социални служби, да развиват доброволчески дейности - през спортни или културни инициативи".
Предстои да бъде направена и карта на институции, които да бъдат полезни за устойчиво приобщаване на бежанците в България.