Cтoян Πaнчeв е пpeдceдaтeл нa Бългapcĸo либepтapиaнcĸo oбщecтвo, иĸoнoмиcт в EKИΠ и пpeпoдaвaтeл в CУ "Cв. Kлимeнт Oxpидcĸи".
Преди ден в Правната комисия в Народното събрание, по време на обсъждане на темата за референдума за запазване на българския лев,
управителят на БНБ Димитър Радев изигра поредна срамна роля и направи поредно скандално изказване.
Радев съвсем забрави за независимостта на централната банка и се пусна в политически разсъждения, хвърляйки се в атака срещу провеждането на референдума. Много страшни последици щял да има тоя референдум, вайкаше се гуверньорът. Щели сме да се изложим пред чужденците – така може да се обобщи основната му теза.
Според Радев голям проблем с референдума било също това, че в законодателството ни нямало термин „официална валута”. Да се чуди човек каква юридическо компетентност демонстрира този човек и защо се оставя да изрича такива елементарности.
В тази връзка заслужава да бъде припомнено следното:
1. Докато продължава да се крие от аргументи по същество за рисковете, свързани с бързането към еврото, Димитър Радев си остава сред основните виновници да нямаме и до днес официален анализ на българските институции за ефектите от унищожаване на българския лев. Преди време БНБ показа чернова на анализ на своите експерти, където имаше ясни предупреждения за рисковете. Обаче Радев се уплаши и така и не пожела да свика Управителния съвет на БНБ да приеме и публикува този анализ официално.
2. Радев продължи със задкулисното унищожение на българския лев и в рамките на т.нар. Координационен съвет за подготовка за еврозоната. Радев е съпредседател на този Координационен съвет, който миналата година прие официално решение да публикува анализ за рисковете от еврото. Такъв анализ, освен това, задължително трябва да бъде извършен от БНБ и Министерството на финансите съгласно Постановление на правителството (ПМС №168). Въпреки това Радев упорито отказва такъв анализ, в нарушение на официални решения и нормативно изискване.
3. Радев послъгва и като казва, че в правния ни свят нямало термин „официална валута”. Не че това е най-големият проблем. Но този термин съществува във:
- „Националния план за въвеждане на еврото” (документ приет от Министерския съвет)
- Т.нар. „Концепция на Закон за въвеждане на еврото в Република България” (документ, написан от Министерството на финансите и официално качен за обсъждане в Портала за обществени консултации на Министерски съвет)
- Също, в подготвения от държавната работна група проект на „Закон за въвеждане на еврото” се използва подобен термин – „официална парична единица”.
Толкова политизиран и зависим човек няма място начело на 144-годишната БНБ. Поредното пропадане на „борците за промяна“ в герберските капани и перални.