Неделя е последният ден, в който турските граждани могат да гласуват у нас за предстоящите парламентарни и президентски избори в южната ни съседка.
В България са регистрирани близо 7000 турски избиратели.
"Можем да прогнозираме, че турското общество би искало да се възстанови демократичният модел на управление. Най-голямата опозиционна партия, чиито лидер е основен съперник на Ердоган, спечели Истанбул и Анкара през 2019 г. на местните избори. До падането на Истанбул турците си задаваха въпроса дали Ердоган може да бъде победен. На тези избори хората отиват с увереност на митингите на опозиционната Републиканска народна партия", коментира журналистът Мехмед Юмер пред Bulgaria ON AIR.
Според него при управляващите се наблюдава умора, която се вижда и във физическото състояние на Ердоган. Юмер е на мнение, че в България много трудно разбираме нашата съседка Турция.
"На почивка или пазаруване виждаме рядко срещано гостоприемство, но под тези пластове се крие съвършено различно нещо. Когато от Кемал Ататюрк се създава републиканска Турция, тя поема по един път - 27 години се управлява не толкова демократично. Ататюрк превръща турците в граждани и провежда коренни реформи. В огромна част от турското общество се създава латентна травма, която прави експлозия. Ердоган успява да мобилизира периферията на Анадола - мачканите турци", обясни гостът в "България сутрин".
"Президентът използва много обидни фрази по отношение на Кълъчдароглу, на които той въобще не отговаря. Въпросът е доколко ще успее да мобилизира недоволните граждани. Основното сплотяващо ядро е недоволството от управлението. Ердоган досега залагаше на външнополитическата криза. След земетресението всички се притекоха на помощ, Асад не застана с него на снимката. Остана стратегията за вътрешната криза", посочи още журналистът.
Юмер не смята, че трябва да се притесняваме, ако Кълъчдароглу получи мандат за управление. А още по-добра промяна ще бъде, когато Турция стане по-светска държава.