Поредният доклад на Държавния департамент на САЩ отново бие аларма за свободата на словото и качеството на медиите у нас. Как изглежда професията ни отстрани, питам Виза Недялкова. Тя е завършила класическа филология в СУ "Св. Климент Охридски" и е била археолог в Музей за история на София. От 1978 г. работи в БНР в предаването "Добър ден", а по-късно води авторско предаване "Постфактум. През 1998 г. е уволнена. След 11 години съдът я възстановява, но тя не се връща в тази медия. Основава радио "NET" през 2001 г.
Отстрани професията не изглежда добре. За съжаление, хората са склонни да гледат глупости, пошлости и простотии, вестниците почти изчезнаха, и медиите обслужват нисък вкус.
За мен е важно читателите зрителите и слушателите да бойкотират долнопробната журналистика
- защо се гледа предаване, което не допада на зрителите? Има и нещо друго - през 90-те години битката в медиите беше за интерпретациите, фактите бяха ясни и достъпни. Сега в медиите има само интерпретации без факти. Когато четем нещо не знаем дали е истина или не е.
Има ли изход от това и какъв е той?
Ние трябва да бъдем готови да плащаме за качествена информация, независимо дали е поднесена от вестник, радио или друго средство. Това струва пари. Само така медиите ще са независими от онези, които ги финансират, за да имат собствени разследвания и качествени журналисти. За всичко това, за истинската информация обаче трябва да сме готови да платим. Иначе ще четем копи- пейстнати неща с една и съща грешка навсякъде. Напоследък аз просто виждам, че
журналистика се прави от едни хора, седящи зад един компютър.
Те не ходят да се срещат с хора, не познават живота им и това не е никаква журналистика. Ето защо, ако искаме да имаме факти, а не само интерпретации, трябва да сме готови да платим.