УНИЦЕФ България започва кампания за набиране на средства в помощ на пострадалите от опустошителните земетресения в Турция и Сирия, съобщават от българския офис на организацията. Хиляди деца и семейства остават в риск и имат спешна нужда от подкрепа. УНИЦЕФ работи на терен заедно с партньори и в двете държави, за да осигури на уязвимите деца зимни дрехи, чиста питейна вода, закрила и психосоциална подкрепа.
По линия на закрила на децата УНИЦЕФ работи по идентифицирането на разделени от семействата си и непридружени деца и последващото им събиране със семейството, както и осигуряването на психосоциална подкрепа, тъй като много от децата най-вероятно са преживели силна травма от земетресението.
Всеки може да подкрепи усилията на УНИЦЕФ, като изпрати SMS с текст UNICEF на 1021 и дари 5 лв. еднократно. ДДС и такси не се дължат за абонати на всички мобилни оператори. Дарения се приемат и по банковата сметка на УНИЦЕФ България, с основание: Дарение – земетресение.
Броят на жертвите в Турция и Сирия вече надхвърли 20 000, а ранените са над 70 000, допълниха от офиса на УНИЦЕФ. В Турция земетресенията засегнаха около 13,5 милиона души, като повече от една трета от тях са деца. Над 6400 сгради са разрушени, засегнати са болници, училища и друга критично важна инфраструктура. В Турция УНИЦЕФ координира с турското правителство и Службата за управление при бедствия и извънредни ситуации работата по възникналите нужди, свързани с по-широкия хуманитарен отговор. Най-големият приоритет е да се гарантира, че засегнатите деца и семейства получават подкрепата, от която се нуждаят. В Сирия УНИЦЕФ вече осигури вода и хигиенни материали за 12 000 души. Хиляди семейства останаха без подслон през зимата при минусови температури и чести валежи от сняг или дъжд. Семейства с деца спят на улицата, в молове, училища, джамии, автогари, под мостове или под открито небе, тъй като ги е страх да се приберат у дома. Един от най-големите приоритети за УНИЦЕФ е осигуряването на достъп до чиста питейна вода и хигиенни условия на засегнатите деца и семейства, което е от особена важност за предотвратяването на заболявания в първите дни от хуманитарната криза.
По официални данни при земетресението с магнитуд 7,8, последвано от още над стотина труса, са загинали най-малко 21 719 души – 18 342 в Турция и 3377 в Сирия.
Според Световната здравна организация още 23 милиона души са били засегнати, включително "около пет милиона уязвими лица". СЗО изрази опасения от тежка санитарна криза в региона, която би причинила още повече щети от земетресението. Хуманитарните организации се страхуват особено много да не се разпространи епидемията от холера, отново появила се в Сирия.