Пред сградата на парламента се провежда протест на над 3000 души под надслов „Да защитим енергийната сигурност на страната”. Негови организатори са синдикалните организации у нас. Недоволството е във връзка с поетия ангажимент за намаляване на въглеродните емисии спрямо нивата им през 2019 г.
Протестиращите искат Народното събрание да задължи Министерския съвет да започне преговори с Еврокомисията за отмяна на този ангажимент. Те настояват още парламентът да гарантира дейността на въглищните централи поне до 2038 г. Притесняват се, че може да останат без работа. Ако не бъдат чути, ще си търсят правата. Настояват и за срещи с депутатите.
Те настояват за предоговаряне на глава „Енергетика” в Плана за възстановяване и комплекс „Марица Изток” плавно да бъде изведен до 2038 г. от работа.Това са базови мощности, без тях ще се върнем към времето, когато е имало режим на тока, казват още синдикалистите.
Протестиращите са издигнали плакати "Не искам на тъмно", има черен гробовен кръст на който е написано "Мини Марица Изток", на земята има афиш: "България не може да затвори въглищните централи сега!Махнете тези 40процента от НПУ!", "Помислете за България" и др.
От името на протестиращети депутатите, които отидоха на площада, получиха по един фенер, за да не са на тъмно.
Делян Добрев от ГЕРБ заяви, че има решение на НС в срок до 31 март да бъде предоговорен плана и да се осигури бъдеще на въглещните централи в България поне до 2038 година. В решението е записано, че те трябва да работят без ограничение, заяви той и призова да се следи дали това се изпълнява. "Решенията на НС са със силата на закон. Моля, следете кога решенията на НС се нарушават", апелира той.
Искара Михйлова от "Възраждане" заяви, че има источеско събитие в НС, а именно, че различни партии са се обединили около общ текст и това те са го направили, защото са имали възможността да говорят с протестиращите и да ги чуят. "Това е важно за цяла България, в крайна сметка не трябва да забравяме, че надежда винаги има и когато изпращате хора, на които им пука - то нещата ще се получат", заяви тя и добави, че ще спазят взетото решение.
Драгомир Стойнев от БСП за България добави, че 2020 година е имало консенсус в НС и е взето решение българското правителство да подпомага мините и ТЕЦ-овете. "За нас е важно въглищните централи да работят", каза Стойнев и подчерта, че индустрията у нас има нужда от мините и тецовете у нас и хората трябва да са спокойни.
Рамадан Аталай, зам.-председател на Комисията по енергетика каза пред протестиращите, че е единстеният депутат работил в рудник. "Случи се едно обединение на всички политически сили, за да запазим мините. Трябва да направим така, че да имате инвестиции, иновации и усъвършенствене на всичко, с което се трудите. Трябва да сме заедно, за да постигнем целта", каза още Аталай.
Кирил Петков от ПП заяви пред протестиращите, че е много важно да постигаме националните си приоритети като сме заедно. "Ако се цепим няма как да ги постигнем. Следващата стъпка е да се обединим на регионално ниво и да отидем в Брюксел и да кажем, че ни е необходима регионална политика и трябва да се явим заедно с Гърция, с Румъния и със страни от Западните Балкани. Ако не решим да имаме общи действия, България няма да прогресира.", каза Петков.
Ивайло Мирчев от ДБ заяви, че в НС се е случило нещо, което рядко се случва - всички да се обединят. "Ние го подкрепихме и ще продължаваме да го подкрепяме. Успех на всички и това решение е безпрецедентно", каза той.
Лидерът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че се надява, че всичко това ще е за добра и се обърна към депутатите с думите, че продължават да ги гледат.