Рибите вече са с паспорти

share

Цацата, скумрията и всички останали риби вече ще се търгуват законно само ако са с паспорт. Това предвиждат приетите на второ четене в парламента промени в Закона за рибарството и аквакултурите.

Рибите ще се продават само с документ за произход, в който ще е вписано къде, от кого и на коя дата са уловени. Промяната в нормативния акт цели да спре бракониерството в родната акватория. Така лесно цацата и пъстървата ще бъдат проследени до реката или морските води, в които са хванати.

За да се спре незаконният улов, законът предвижда още рибарските кораби да не могат да напускат родните пристанища, ако не са включили бордовите си уредби за сателитно проследяване.

Депутатите приеха и предложението седалището на ресорната агенция по рибарство и аквакултури да се премести в Бургас. През септември трябва да стане ясно колко ще струва на държавата преместването на служителите на структурата от столицата в черноморския град. Служителите във ведомството вече ще могат да спират превозни средства, които превозват риба, със стоп палки на пътя. Така според мотивите към закона ще се затегне допълнително контролът. Актовете, които се издават от шефа на ведомството, пък ще могат да се оспорват пред земеделския министър.

Законът регламентира и процедурата, по която ще се издават разрешителните за улов в родната акватория. Квотите ще се определят на годишна база за всеки кораб поотделно. Плавателният съд задължително трябва да бъде включен в списъка на одобрените риболовни кораби, който се попълва със заповед на изпълнителния директор на агенцията по рибарство. За издаването на документа се плаща такса. Вече по-лесно ще се отнема и разрешителното за риболов при нарушения. Затяга се и контролът при издаването на документи за улов с цел научни изследвания.

Според закона развъждане на риба и стопански риболов вече ще могат да осъществяват единствено фирми, а не физически лица. В закона е оставена и възможност с допълнителна наредба към него да бъде разписано при какви условия ще могат да се ползват дънни мрежи. Документът трябва да бъде изготвен съвместно от екоминистерството и земеделското ведомство.

Водещи новини

Още новини