Около 1000 украински бежанци ще посрещнат Коледа и Нова година в Добричка област

pixabay
share

Около 1000 бежанци от войната в Украйна ще посрещнат Рождество Христово и Нова година в обекти на територията на област Добрич, каза за БТА директорът на Областния съвет на Българския Червен кръст д-р Артюн Еринозов.

Те са настанени предимно в хотели в Балчик и Кранево. „Единични случаи имаме на бежанци по села в Добричка община. В Добрич има настанени в студентското училище на Висшето училище по мениджмънт“, допълни той.

Етнолог: Символите на Бъдни вечер са дълбоко заложени в бита и културата на добруджанеца

Преди празниците милосърдната организация е доставила на всички обекти, които приютяват украински граждани, помощи под формата на хранителни продукти, лакомства, завивки и индивидуални и семейни хигиенни пакети, каза още д-р Еринозов.

В един от хотелите в Балчик в момента пребивават около 90 бежанци – предимно жени с деца и възрастни хора, каза за БТА неговият управител Александра Джафарова. По свое желание те ще отбележат Коледа на 25 декември, а не  – на 7 януари.

„Украсили са хотела. Ще имат нещо като малко празненство с вечеря, която е съобразена с възможностите ни, предвид ситуацията с парите. За децата ще има сладки“, допълни тя и благодари на Българския Червен кръст и на д-р Еринозов за оказаната помощ преди празниците.

Друг хотел – в курортното село Кранево, в момента е дом на над 120 бежанци, също основно майки с деца, но има и десетина деца, които са без родителите си, каза Петър Тодоров – един от управителите. Повечето от тях са настанени там от април. Идват предимно от Херсон, Харков, Днипро, а от средата на октомври – и от Запорожие. Неколцина са от Бахмут и Одеса. 

„Имаше идеи от 2-3 жени да празнуват Коледа на 25 декември, но като че ли болшинството искат на 7 януари“, допълни той. „За 31 декември и 7 януари съм им организирал всичко. Ще се събират в ресторанта – украсил съм го, елха съм им купил, меню сме им направили. Всичко със собствени средства“, каза още Тодоров.

Днес е Бъдни вечер - един от най-светлите християнски празници

И двамата хотелиери споделят, че има забавяне на плащанията към тях от страна на държавата. „Октомври не е платен още, само списъкът излезе. Но за храна не получаваме пари от 15 ноември, затова ги храним за собствена сметка“, сподели тя. Хотелът е отворен за всякакви дарения. Такива обаче от гражданите и бизнеса „не сме получавали от пролетта, така че в момента разчитаме на собствените си резерви, които скоро ще се изчерпят“, каза Джафарова.

„За октомври и ноември не са ни пуснати парите. Не са изчислени и за лятото – пуснали са за август месец една част. Трябваше да платят за нощувка плюс изхранване, но не са ни платили за изхранването, поне на нас. За октомври преди седмица излезе списъкът за плащане, но са орязани много от парите. В случая мен са ме „отрязали“ с около 500 нощувки“, отбеляза Петър Тодоров.  

„Тези, които останаха, наистина са бежанци и нямат къде да отидат. Обещал съм им, че докато има програма, ще останат. Гледаме в края на месеца да не сме вътре. В случая за печалба не може и дума да става, защото с тези 15 лева кое по-напред“, каза още той. „Трябва да сме хора, защото човек до човек опира", смята хотелиерът. 

При положение че не ни разрешават дори да настаняваме и когато един човек си тръгне, мястото остава празно, а хората стават все по-малко, можем да изкараме до края на месеца най-много, каза Джафарова. Според нея не е работа на народа и бизнеса да събират пари за бежанците. „Ангажимент на държавата е това, но така се получава, че сме оставени да се справяме, както можем“, коментира тя.  

Водещи новини

Още новини