В църквата, за съжаление, има гейове, призна Варненският и Великопреславски митрополит Кирил в предавнето „Нищо общо” по БТВ. Отецът обаче осъди призива на сливенски свещеник да се замерят с камъни участниците в гей парад. Според него това наказание е наследено в Християнството от Юдеизма и Мюсюлманството.
„Това е от Стария завет, Новият е заветът на благодатта и божията любов. Ние трябва да обичаме всяко божие творение и да се стараем да му помогне да разбере, че не върши правилно нещо”, каза Кирил. По думите му, всеки си носи своя грях, той трябва да се осъзнае и да се постарае да не го прави.
Свещениците, които са носители на божия благодат, не трябва да скандализират с делата си истинските християни, смята митрополитът.
По повод сътрудниците на бившата ДС в църквата, отецът каза, че който е смятал, че е постъпвал недостойно се е изповядал. Човек трябва да се стреми към святост и да прави само добри дела, каза отецът. И добави, че никога не е наранил никого и не е бил агент.
Според него обаче ДС е била държавна политика, някои от сътрудниците може да не са участвали съзнателно в нея. Кирил призна, че е писал, но под натиск, никога не еклеветил или писал неистини. Запитан за документите на Държавна сигурност (ДС) и участието му в структурите на бившата ДС, митрополит Кирил каза: „Не съм участвал съзнателно в това”. „Не съм писал неистини”, подчерта митрополитът.
По отношение на скандала около получения като дарение „Линкълн”, митрополит Кирил каза, че всички писания по този повод са несъстоятелни. „Аз не съм върнал автомобила”, заяви той.
Митрополитът по-скоро е разтревожен от откритието на учените за съществуването на „божията частица”. Според него това само отклонява вниманието от важните въпроси и проблеми за човека.
По думите му, отговорите за сътворението Вселената ги има отдавна за вярващите, а науката не ги отрича. Просто термините, които се използват в библейския език са различни. Митрополитът даде пример с думата „йон”, която на еврейски означава ден, но според него това, че в Библията е посочено, че светът е сътворен за един ден, не е буквално – може да е цяла ера. Но последователността на сътворението е същата, каза отецът.