Анализ за novini.bg на проф. Владимир Чуков, известен арабист, университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма.
Проектът за изчезнали мигранти на Международната организация по миграция (IОМ) е документирал най-малко 5684 смъртни случая по миграционните маршрути към и в Европа от началото на 2021 г. Нараства броят на смъртните случаи, наблюдавани по маршрути през Средиземно море, по сухопътните граници към Европа и в рамките на континента.
„Регистрирахме повече от 29 000 смъртни случая по време на миграционни движения към Европа от 2014 г. насам“,
отбелязва Джулия Блек, автор на нов доклад на IОМ относно данните на проекта за изчезнали мигранти в Европа за 2021 г. „Тези продължаващи смъртни случаи са още едно мрачно напомняне, че повече законни и безопасни пътища за миграция са необходими».
Най-малко 2836 смъртни случая и изчезвания са документирани по централносредиземноморския маршрут от 2021 г. (към 24 октомври 2022 г.). Това представлява увеличение в сравнение с 2262-те смъртни случая, регистрирани между 2019-2020 г.
По маршрута Западна Африка-Атлантически океан до испанските Канарски острови през отчетния период са документирани 1532 смъртни случая. Това е повече от всеки предходен двугодишен период, откакто IOM започна да документира смъртните случаи през 2014 г.
За двата дълги, опасни презокеански маршрута е много вероятно данните за текущата година да са непълни предвид трудоемкия процес на проверка на твърде честите „невидими корабокрушения“. Става въпрос за случаи, при които цели лодки се губят в морето и няма никакви последвали действия за търсене или спасяване.
От 2021 г. насам е документирано увеличение на броя на смъртните случаи по много други европейски маршрути в сравнение с предходни години.
Това важи особено за сухопътната граница между Турция и Гърция (126 документирани смъртни случая), маршрута на Западните Балкани (69), пресичането на Ламанша (53), на границите между Беларус и Европейския съюз (ЕС) (23) и смъртта на украинци, бягащи от войната, водена от Русия (17).
Доклади от оцелели, предадени на IОМ, показват, че най-малко 252 души са загинали по време на предполагаемо принудително експулсиране от европейските власти, известно още като „отблъскване“. Става въпрос за период от 2021 г. насам.
Според IOM смъртните случаи, свързани с „отблъскването“, са документирани както следва: Централно Средиземноморие (97 смъртни случая от 2021 г.), в Източното Средиземноморие (70 смъртни случая), сухопътната граница между Турция и Гърция (58 смъртни случая), Западното Средиземноморие (23 смъртни случая) и границата между Беларус и Полша (4 загинали). Такива случаи е почти невъзможно да се проверят напълно, поради липсата на прозрачност, на достъп и на силно политизирания характер на подобни събития и като такива тези цифри вероятно са подценени от истинския брой смъртни случаи.
Данните от проекта за изчезнали мигранти показват, че нивата на идентифициране на тези, които умират по миграционни маршрути към и в Европа, са по-ниски, отколкото в други региони на света. Например в Централното Средиземноморие е установена националността на само 4-ма от общо 59 души (7% ), загинали край бреговете на Европа през 2021 г. Това означава, че самоличността на останалите 55 души остава неизвестна. Това е значително по-малко от тези, които са загинали край бреговете на Северна Африка при пресичането на Централно Средиземно море. Там 457 от 1508 лица (30 %) са с доказана национална принадлежност.
Общо повече от 17 000 души, загубили живота си по маршрути до и в Европа между 2014 г. и 2021 г., са изброени без никаква информация за страната на произход.
„В нашата информационна банка има хора от 52 държави, които са починали по миграционни маршрути към и в Европа“, продължава Блек. „Мащабът на този проблем оказва, че без съдействието на съответните национални власти няма разрешаване на този проблем.“
В приложената диаграма на доклада на IOM за доказана национална принадлежност на умрелите или изчезнали мигранти водят сирийците – 791, следват мароканците – 696, алжирци – 692 и други.