Има ли изход от патовата ситуация, създадена от партиите в 48-ото Народно събарние, които днес дори не успяха да изберат председател на парламента? Конституцията предвижда ли изход от подобен Параграф 22? Ерозира ли българската политическа класа? Разговарям с доц. д-р Татяна Буруджиева, политолог, преподавател, бивш депутат от БСП.
Аз не се сещам за подобен случай в най-новата ни история, която ни показва, че е имало огромни противопоставяния, самата аз съм свидетел на събитията около падането на Берлинската стена, бурните процеси тук след 1989 г., но винаги е имало диалог и възможност да тръгват напред процесите в държавата. В момента сме свидетели на едно безпрецедентно противопоставяне между партиите, просто за да се покаже на другия, че няма мнозинство.
Българските избиратели решиха да дадат такива възможности на партиите, че нито една да няма мнозинство.
В историята назад има случаи, когато председателят на парламента не е излъчван от партията с най-много гласове на вота, но тя е можела да направи мнозинство с други политически сили.
В момента сме в безпрецедентна ситуация, защото втората партия на изборите не може да събере мнозинство, но се дърля с първата, която е в същата ситуация. Цял ден днес ни занимават с тази ситуация, породена от собственото им его. При това положение трудно може да се намери изход, защото партиите в НС нямат разбирането защо са в парламента. За всяка от тях най-важно е да натрие носа на своя политически опонент и да му покаже, че е негоден да върши работа. Това упражнение явно ще продължи известно време, но няма да доведе до нищо градивно, а само до разпад на парламента преди изобщо да е започнал да работи.
Такова поведение на практика създава невъзможност да заработи парламента.
Надеждата може би е в трета, пета или седма политическа сила, което пък е обречено.
Конституцията няма толкова въображение за разрушение на държавата и държавността, каквото имат народните представители. Тя е създадена и написана според идеята да се прави демокрация в страната. Демокрацията означава уважение на опонента и наличие на диалог, а не блокаж, поради нежелание да се върши работа.
Така, както е написана Конституцията, означава, че ние може дни наред да присъстваме на днешното първо заседание на парламента. Самият факт, че след първата демонстрация на мускули в НС днес, партиите не седнаха да поработят, ми подсказва, че те просто няма да го направят. Те все повече и повече се задълбаваха в неразбирателство и невъзможност да забаротят ефективно.
Явно, че отиваме на следващи избори. Но не зная защо някоя партия си въобразява, че положението й след това ще е много добро. При положение, че животът на хората се влошава ден из ден...
За всички вече е ясно, че държавата функционира куцо, тъй като администрацията е подложена на натиск - идва един и уволнява, идва друг и чегърта, и т.н..Но българите се чувстват изключени от вземането на политически решения и затова повечето не гласуват.