Трагедията с наводнените селища тези дни отново подсеща за един стар, болен и нерешаван проблем през последните има-няма трийсетина години. Защо в селата хвърлят боклуци в деретата и речните корита и при всеки по-обилен валеж се стига до затлачвания, наводнения и битови трагедии? По информация на МОСВ законните депа за отпадъци в България са 52, но очевидно са твърде недостатъчни да поемат цялата смет, която ние, българите, произвеждаме.
Властта сама създава този Параграф 22, няма какво да се лъжем. Ако имаше воля, решение щеше да се намери през годините. Ама няма, за съжаление. Жалки са и онези пишман мераклии за власт и управление, които отидоха сега да се снимат как ринат кал в наводнените села, а някакви хептен жалкари дори коментираха ухилените си физиономии с надпис: "На кални бани сме". Срам и позор за тях и за партията, която ги лансира!
Регламентът повелява кметовете и местните власти да носят отговорност за сметищата,
но на повечето места те са бездейни и безгласни партийни креатури, за които няма да е никак преувеличено, ако кажем, че само вземат бюджетни заплати, назначават в администрациите всичките си шуреи и баджанаци и за нищо друго не се кахърят.
Практиката сочи, че всичките заплахи и заповеди, издавани до тези местни управници от страна на МОСВ да следят за сметищата и да контролират да не се създават незаконни бунища, са ялови и не работят. Санкциите, с които Брюксел братски ни шамаросва отвреме навреме по този въпрос, хич не притесняват харчещите общите ни пари.
Примерно лани, когато служебен министър беше дългогодишният експерт от МОСВ Асен Личев беше направена щателна проверка в цялата страна и на 75 кметове общо бяха наложени глоби за близо 243 300 лв..Пак същият министър разпореди забрана на вноса на италиански боклуци, които, както вече знаем, се возят тук и се горят. Тази далавера не боде очите на никой друг – очевидно, но това е друга обширна тема, само преплетена с тази, която сега коментирам.
Да се върнем към деретата и реките, задръстени от всевъзможни боклуци. Защо хората ги хвърлят там?
Най-простичкияти верен отговор е: защото общините по места не правят нищо за рекултивирането и изграждането на нови законни бунища, рядко извозват сметта от къщите, въпреки, че повечето хора стриктно си плащат съответните данъци и такси. И като няма къде, хората отиват до местното дере или река...
Справка – пак м.г. проверки на ековедомството установиха близо 1500 незаконни сметища и други близо 550 локални замърсявания от изхвърлени строителни боклуци.
И колкото и европейците да ни наказват и бият по балканските дебели глави, ефектът е все един и същ от над три десетилетия насам. Преливаме от пусто в празно, както казва народната мъдрост. Но най-вече повечето хвърлят боклуци, където сварят извън домовете си.
Неотдавна Европейската комисия отправи предупреждение, че предстои страната ни да бъде изправена пред Съда на Европейския съюз за заплащане на значителни по размер финансови санкции заради все още нерекултивирани 43 депа за неопасни отпадъци от общо 113, включени в наказателната процедура.
общините Велико Търново, Самоков, Трън, Казанлък, Роман, Брезник, Пордим, Чирпан, Гълъбово, Трекляно, Белоградчик, Гулянци, Костенец, Невестино (където има две депа), Павликени, Полски Тръмбеш, Земен, Братово, Батак, Димово, Велинград, Копривщица, Елена, Стара Загора, Никопол, Пирдоп, Рила, Сапарева Баня, Плевен, Бобошево, Белово, Кочериново, Чупрене, Радомир, Каменар, Бяла (Варна), Трявна, Перник, Дупница и депата в селата Вишеград (Кърджали), Звездец и Граматиково.
Ние тук обаче тъпо и упорито си плащаме глобите и продължаваме пак по същия начин. Все едно е възможно да правиш винаги едно и също и да чакаш, и да се надяваш на друг, различен резултат?!