В София не се продават български дини, 98% са гръцки

Pixabay
share

Тонове дини останаха по полето заради липса на пазари. Евтина гръцка продукция измества трайно родното производство. 

30-40% от динената продукция на моите колеги остана на полето. Основният проблем е безконтролният внос. Българското производство в момента се продава на по-ниски цени от гръцкото, но пак не се купува, необяснимо е. Дините се продават по 10-15 стотинки и при нас вече свършват. Това заяви производителят от района на Любимец Янко Янев в ефира на "България сутрин". 

По думите му субсидиите за производство на диня, които се получават в България, трябва да бъдат разделени както при доматите, които биват подпомагани отделно за полско и оранжерийно производство. 

"Дините се гледат с капково напояване. Те се сеят през април под тунели. При нас разходът е около 1000 лева на декар. За нас отпусканата субсидия от 50 лева на декар не е никаква помощ", категоричен бе  той. 

Според Янев държавата трябва да изпълни своята роля  и да контролира вноса. 

"България не може да спре вноса от Гърция, тъй като се намира в ЕС, но си има механизми, с които да се въведе контрол. Аз например не мога да отида да продавам в Гърция", категоричен бе той пред Bulgaria ON AIR.

Янев подчерта, че повечето земеделски производители у нас са нелегални - избягват да се регистрират, тъй като не желаят да плащат данъци. 

"Догодина може би няма да се занимавам с това нещо, няма смисъл. Не е нормално да вложиш 100 000 лева и да изкараш 90 000 лева", смята той.

Производителят обобщи, че липсва помощ от държавата. 

"Нито една верига не дойда да вземе дини от Любимец. В София не се продават български дини - 98% са гръцки", заключи Янев.

Водещи новини

Още новини