Над 20% от населението в област Кърджали е било под линията на бедност през 2021 г.

bulphoto (архив)
share

Под линията на бедност от 444,67лв. за област Кърджали при 504 лв. за страната през 2021г. са били 22 на сто от населението, а 14,8 на сто са живели в тежки материални и социални лишения, съобщават от териториалното статистическо бюро (ТСБ) в областния град, цитирани от БТА. 

От там уточняват, че тежки лишения е нов показател при оценката на домакинствата, който отчита липсата на необходими и желани предмети за водене на достоен живот. Той определя дела на лицата от населението, които не могат да си позволят 7 от 13 показателя.

Спрямо линията на бедност, най-висок е делът им в областите Стара Загора – 28,3 процента, София, Сливен и Бургас, където показателите са между 25,8 и 25,2 на сто. Най-нисък е бил относителният дял на бедните в областите Силистра – 10,2 на сто, Габрово – 11,1 на сто, Благоевград и Разград – по 15,1 на сто.

Предлагат от 2023 г. социалните помощи да са според линията на бедност за годината

От ТСБ допълват, че сравнено с предходната година, относителния дял на бедното население в област Кърджали е нараснал с близо 1 процент, при повишена с около 10 процента линия на бедност. „Данните показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери, като обезщетения, социални и семейни помощи и добавки, то равнището на бедност ще се повиши с 2,4 процентни пункта и ще достигне 24,4 процента население с доходи под прага на бедност“, допълват от ТСБ – Кърджали. Ако при изчисленията бъдат изключени и пенсиите, то тогава процентът нараства на 37 на сто.

В показателите за оценка на бедността са включени и субективни показатели, свързани с материали лишения. Те показват и личната нагласа на домакинствата за задоволяване на отделни нужди и потребности. Така например 32,3 на сто от домакинствата не са можели да посрещат със собствени средства неочаквани финансови разходи. Купуването на два чифта обувки, в зависимост от сезона е било непосилно за 36,3 на сто от хората в областта. Над 20 на сто от домакинствата са изпитвали затруднения при плащането навреме на заем за покупка на жилище; наем на жилище; текущи битово-комунални разходи, както и вноски за погасяване на кредити. 

Но най-голям брой лица са изпитвали ограничения по отношение на възможностите си да си позволят почивка извън дома – 56,9 на сто, а 19,7 на сто от домакинствата не са можели да си позволят месо на трапезата всеки втори ден, посочват още от ТСБ – Кърджали.

Водещи новини

Още новини