Елена Гунчева напусна партията, Костадинов намекна за предателство, тя пък – за авторитаризъм по Борисовски, нищо изненадващо дотук, но си е друго да го чуеш от човек „от кухнята“.
Нужно е да гледаме на всичко това от дистанцията на хладния разум, а не да възхваляваме дадено решение, защото изпадаме в ситуацията:
А). Да хвалим някого за това, че се държи нормално и прави това, което всеки нормален човек би направил; и така ръкопляскаме на абсолютния минимум във взаимоотношението политици<=>общество. Нещо като да ръкопляскаш на някого, че си връзва сам обувките;
Б). Ще хвалим човек, който неотдавна искаше Путин да бомбардира в България. Някак си… нали!
Когато една формация говори с невъобразим брой клишета на минута, ти е трудно да погледнеш на която и да е информация, свързана с нея, сериозно, нали? А информация, идваща от вътрешни конфликти и боричкания хептен се оказа полята от солидна доза апатия. А може би точно тази не трябваше.
Говоря за казаното от Елена Гунчева, че хората от партията е трябвало да гласуват с други партии, с ДПС и ГЕРБ. Имайки предвид, че фен-базата на „Възраждане“ е солидно стъпила на крайна патриотично-дясно-крайно-русофилско-уж-традиционно-консервативна платформа, гласуването заедно с ДПС е немислимо за последователите ѝ. Или бъркаме…? Оказва ли се, че всичко е възможно и фен-базата винаги намира извинения и оправдания за любимите си лидери?
Освен това и даваше заявки да се бори със статуквото, като „статуквото“ е немного добре прикрит код за „ГЕРБ“, защото те бяха цимент последните 12 години.
Ето какво интересно заключение за направили от „Стража“…
Ако се чудите какво е „Стража“, ето какво: Strazha.bg e платформа, помагаща на гражданите да следят по-ефективно политическите процеси в страната чрез визуализации на отворени данни. На страницата им можете да намерите база данни с поведението на политиците (най-общо казано).
Ето какво написаха те:
Едно от най-големите ѝ оплаквания бе, че парламентарната група на Възраждане често е била принуждавана да гласува заедно с ГЕРБ. Ние решихме да проверим това твърдение, използвайки нашата подробна база данни от поименни гласувания.
Резултатите, които получихме, съвпадат с очакванията ни. Възраждане има много висока корелация в своите гласувания с ДПС и ГЕРБ-СДС, което отчасти потвърждава твърдението на Елена Гунчева, но може да бъде обяснено и с факта, че трите партии съставляват опозицията и затова често гласуват срещу предложенията на управляващата коалиция.
Анализът ни обхваща периода от началото на 47-ото НС до 22-ри юни. За да отчетем, че две парламентарни групи са гласували заедно при дадено гласуване, трябва мнозинството на едната група да е гласувало еднакво с мнозинството от другата група. За целта на този анализ отчитаме глас "Против" и "Въздържал се" като еквивалентни.
Вие какво мислите? Има ли тайно съглашение между ГЕРБ и Възраждане?“