Бившият зам.-финансов министър Красимир Катев изрази мнение, че се взимат мерки според възможностите на коалицията.
"Имаме доста разностранна коалиция с доста разнопосочни интереси. Опитват се да следват някаква политика, но ясно личат лобитата от различните партии. Пакетът мерки е антикризисен. Опитва се да адресира определени групи - млади хора, възрастни, пенсионери. Най-голямата компонента в инфлацията са енергоносителите", заяви Катев пред Bulgaria ON AIR.
Той очерта като един от проблемите у нас тежестта на енергоносителите и на храните в потребителската кошница. А тя е изготвена така, че колкото и да бъде свит бюджетният дефицит, няма да има ефект. И уточни, че инфлацията у нас е привнесена.
"В условията на криза изборът изглежда дали ще се увеличи инфлацията с половин процент заради мерки или ще останат десетки хиляди хора гладни. Тук става въпрос за прагматични действия, които да бъдат сложени в контекст. Нямало е такъв шок нито в храните, в доставките, в енергоносителите. А бюджетът е разчетен с ниска цена на петрола, затова очаквам изненади", коментира Катев.
Финансистът определи като положително в ситуацията стабилния кредитен рейтинг на страната. "България дълго време беше с консервативна фискална политика, в моменти на криза имаме гъвкавост. Можем да си позволим заемите на външните пазари", уточни финансовият експерт.