В момента основното предизвикателство, освен войната, е зелената и дигитална трансформация. Много е важно да знаем откъде започваме, какво сме постигнали и къде се нареждаме сред останалите държави членки на Европейския съюз. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров, който откри организираната от синдиката национална конференция "Работеща България за бъдещето на труда", предаде репортер на Novini.bg.
През 1990 г. България е емитиралa 100 млн. тона серен диоксид. През 2019 г. страната ни е емитирала 43 млн. тона, като малко над 27 тона са емитирани от топлоенергетиката и електроенергетиката. Дори към 2019 г. България има 60% по-малко спрямо базовата 1990 г. Към настоящия момент обаче имаме нова цел, която беше поета от страната ни чрез Плана за възстановяване и устойчивост - 40% намаление на емисиите през 2026 г. спрямо 2019 г. Т.е. за три години и половина трябва да направим с 1/4 по-малко емисии. Ние бяхме против това и все още сме. Това са въпросите, към които отправяме взор с откровеност и с тревога. Ние също искаме да има зелена дигитална трансформация, чист въздух и нашите деца да живеят в добри условия, накрая обаче трябва да направим прехода справедлив, поносим и възможен. Той ще е невъзможен, ако е прекалено агресивен, особено в тежките условия покрай войната в Украйна, заяви Димитров.
За нас е нужен национален план за справедлив преход. Шансът ни е, че пред България стоят едни 25 млрд. евро. Тези средства могат да бъдат получени от България в следващите 5-7 г. и с тях можем да направим този преход справедлив. За нас най-добрият начин е да направим така, да може с тези пари да идват нови технологии, които могат да доведат допълнителни инвестиции и работни места, посочи президентът на КНСБ.
Ще се противопоставим на всички опити на закриване на работни места, без това да е обсъдено със синдикатите, подчерта той.