Когато се стигне до война като тази в Украйна, системата на международните отношения не функционира ефективно. В международно-правната уредба обаче има правила за легитимно водене на война. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ преподавателят по европейско право доц. Христо Христев.
По общо правило цивилни граждани и цивилна инфраструктура не може да са цели. Същевременно ние наблюдаваме редица случаи, в които се наблюдават удари срещу цивилна инфраструктура и квартали. Видяхме удари по болници, училища, търговски центрове – имаме широк кръг от факти, които говорят, че начинът, по който Русия води войната, е в тежък разрез с международното право. Това поставя въпроса за военни престъпления, престъпления срещу човечеството, геноцид. Ако се съберат данни за ликвидирането на цивилни в Буча, това не е просто неправомерно водене на военни действия, а ликвидиране на големи групи хора, защото принадлежат към народа на Украйна, заяви доц. Христев.
Няма как такива действия да останат скрити, добави той.
Има разгърнат международно-правен инструментариум, който позволява да се реагира, въпреки че събирането на доказателства е много трудно. В Международния наказателен съд е започнато разследване за военни престъпления. Международният съд към ООН е сезиран от Украйна, като има възможност Русия да е осъдена да заплати репарации. Прилагат се различни международни инструменти. Може да има и разследване за геноцид срещу самия Владимир Путин, макар че това ще е трудно да се случи, докато той е президент на Русия. По командната верига надолу пред съда могат да бъдат да бъдат изправени и други хора, каза още преподавателят по европейско право.