Лошите битови условия и пренаселеността са най-големите проблеми, свързани с жилищните условия в България

bulphoto (архив)
share

Лошите битови условия и пренаселеността на жилищата са най-големите проблеми, свързани с жилищните условия в България, смятат U-Репортерите. Това показват данните от последното допитване до младежите в България чрез платформата U-Report Bulgaria, съобщават от УНИЦЕФ- България. 

U-Report е глобална платформа на УНИЦЕФ, която дава възможност на децата и младите хора на възраст 14-29 години да изразяват своето мнение по важни за тях въпроси и по достъпен начин. В допитването за България са се включили 248 U-Репортери на средна възраст 21 години и отново със силен превес на момичетата и младите жени - 76 процента.

Луковит предоставя бившия дом за деца с увреждания за бежанци от Украйна

Най-сериозните последици от пренаселените жилища за децата и младите хора  са напрегнатите отношения вкъщи, които могат да доведат и до насилие. Според 70 процента от младежите липсата на достатъчно лично пространство и напрегнатите отношения в пренаселените жилища водят до емоционални и психически проблеми като тревожност, стрес и др.  Общо  51 на сто от анкетираните насочват към проблемите и справянето с ученето, а 19 процента обръщат внимание, че животът в такова жилище затруднява общуването с връстниците.

В Европейския съюз за пренаселено се счита жилище, в което: не всеки на възраст над 18 години има собствена стая и/или не всяка интимна двойка има собствена стая и/или не всеки две деца имат собствена стая.
В България към 2019 година 27 процента (всяко четвърто) от домакинствата с деца са пренаселени, а 24 процента от децата у нас нямат тихо място за учене. От допитването се прави извод, че участвалите U-Репортери са в сходна ситуация: между 27 и 37 процента от тях живеят в жилища, които може би са пренаселени, а 35 процента може и да нямат удобно място за учене.

Попитани какво е най-важно да се направи, за да се подпомогнат децата и младите хора, живеещи в пренаселени жилища, мнозинството от U-Репортери избират трайните и цялостни мерки - подкрепа за домакинствата с такива трудности чрез държавни политики. Според 20 процента от тях са необходими по-добри политики конкретно за достъпни социални жилища. 

Едно от важните измерения на Европейската гаранция за детето - мащабна политика на Европейския съюз, целяща да гарантира, че децата във всички страни членки имат минималните условия, необходими за тяхното благосъстояние и развитие - са жилищните условия. Според Гаранцията всяко дете трябва да живее в сигурен и безопасен дом при подходящи битови и социални условия, припомнят от УНИЦЕФ. 

Като част от пилотното прилагане на Гаранцията в България U-Report направи вече няколко допитвания по ключови теми - достъп до образование и здравеопазване, достъп до здравословно хранене. Първата тема за 2022 г. е посветена на жилищните условия. Фокус на допитването са се две подтеми: пренаселеност и отопление като проблеми, които всеки млад човек може да разбере. 

U-Репортерите са по-малко представителни за децата и младите хора в България по отношение на отоплението на жилището. По последни данни 26 процента от домакинствата с деца у нас казват, че изпитват трудности да отопляват жилището си.  Сред U-Репортерите, попитани дали смятат, че успяват да поддържат дома си топъл, 20 процента отговарят "понякога", а 1 процент - "никога".

Резултатите от допитването ще са полезни при финализирането на тестването на Европейската гаранция за детето в България, а на следващ етап - и за приемането ѝ като обвързващ документ за всички европейски правителства, посочват от УНИЦЕФ. 

Водещи новини

Още новини