България попадна в списъка на Русия с неприятелски държави. Според бившия зам.-външен министър Милен Керемедчиев това няма да засегне особено много страната ни.
„Руското посолство в България от много време има доста провокативни и неприемливи изказвания. Не бих казал, че кой знае какво би се случило“, коментира в „Тази сутрин“ по бТВ той.
Керемедчиев е на мнение, че не трябва да се иска отзоваването на руския посланик у нас Елеонора Митрофанов, а би могло да се търси вариант за намаляване на тази мисия.
Експертът по международни отношения и международна сигурност Димитър Гърлев нарече паникьорска мярка намерението на Владимир Путин да спре фалита на страната си с идеята да се плаща на кредитори в рубли.
„Ще видим дали това е възможно, защото досега никой не го е правил. Там ще има един фонд, в който ще бъдат превеждани рублите“, коментира той.
По думите му в момента, в който една държава бъде обявена за вражеска, тя влиза в няколко режима. Търговски, при който всички по-сериозни сделки преминават през подписа на Путин. Във външнополитически план започват действия, насочени чрез възможностите на дипломацията и хибридната война за противопоставяне на основните направления на политиката на държавата, обявена за неприятелска.
„По отношение на Северна Македония ще видим как Русия ще застане на тяхна позиция, по-скоро на сръбската позиция“, каза Димитър Гърлев.
Също така такава страна влиза във военната доктрина на Русия като враг, което означава приключване на всички възможности за резервни части на стара съветска техника.
„Затова сериозно трябва да погледнем как може да избегнем такива неприятни моменти“, допълни експертът.
Според него е невъзможно страната ни да запази неутралитет в тази кризисна обстановка. По думите му държавите членки на ЕС и НАТО трябва да излязат с единен глас и да няма съмнение, че позицията може да бъде разколебана.