Коментар за novini.bg на проф. Владимир Чуков, известен арабист, университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма.
CNN съобщава, че Белият дом е изпратил двама видни представители на настоящата администрация в Рияд. Става въпрос за члена на Съвета по национална сигурност за въпросите на Близкия Изток Брет Макгърк и помощник държавния секретар за въпросите на енергетиката Амос Хущайн.
Те са поискали Саудитска Арабия да увеличи своето производство, заради опасения от руска инвазия срещу Украйна.
Не е ясен отговорът на саудитските власти. Експерти очакват отговорът да е по-скоро негативен, минаващ под извинението за "ангажименти на кралството към асоциацията на износителки на нефт ОПЕК+". Този картел е практически доминиран от Саудитска Арабия. както нееднократно the Foreign Insider отбеляза противоречията САЩ-Саудитска Арабия са силно повлияни от личните различия между настоящия президент Джо Байдън и принца-престолонаследник Мохамед бин Салман. За разлика от предходния американски президент Доналд Тръмп, който комуникираше едновременно с крал Салман и принца-престолонаследник бин Салман, Байдън се ограничава стриктно до контакти със саудитския държавен глава крал Салман - Пазителят на двете светини.
В списание "The Intercept" авторът Клин Клинщайн издига тезата, че в ръководството на Демократическата партия все по-трайно се настанява убеждението, че бин Салман иска да свали настоящата администрация на Белия дом.
В статия във "Вашингтон пост" се твърди, че в момент на изострени отношения между Изтока и Запада Саудитска Арабия се стреми не само към икономически, но и към политически ползи. Тя иска да вдигне своята цена в глобален план.
Паралелно с това анонсирането на скорошно подписване на споразумение за иранската ядрена програма между Техеран и Вашингтонq се понижиха цените на нефта. Днес те са с 2,7% по-ниски, съответно на тексаската борса /91,16 долара за барел, с 2,70 по-малко/ и с 2,6% за суровия brent /92,38 долара, с 2,43 по-малко/.