През миналата година 156 души са се удавили, от тях 18 са деца. От удавяне са спасени 3840 души. Това сочат данните на Водноспасителната служба при БЧК, представени днес на пресконференция по повод Седмицата на водното спасяване.
От началото на тази година са регистрирани 27 удавяния, 10 от които са при наводненията в Хасковска област, като 7 от случаите са на деца. Наблюдава се спад на удавянията при деца у нас - 11,5 процента от общите удавяния, за разлика от 2010 г., когато са били 15 на сто.
Според данните най-много инциденти, завършили със смърт, има в морето - 45 случая, в реки - 42, в язовири - 32, в езера - 5, в кладенци - 5, в плувни басейни - 3, в напоителни канали и изравнители - 2.
В 86 от смъртните случаи причините са неизяснени, 28 са нещастни случаи, 16 от удавянията се дължат на употреба на алкохол, 8 са самоубийства.
Основните причини за водния травматизъм остават надценяването на собствените възможности, непознаването и подценяването на опасностите във водата, както и техниките за оказване на първа помощ при удавяния, съобщи директорът на Водноспасителната служба Антон Налбантов.
От БЧК съветват да се плува само в охраняеми водни обекти, да се избягват скокове в непознати водоеми, да не се употребява алкохол преди плуване, като тялото е добре загрято /за да се избегнат мускулни крампи/, както и да не се преохлажда.
Едва 18-20 на сто от населението у нас умее да плува /за разлика от Германия например, където процентът е 90/, отбеляза председателят на БЧК Христо Григоров. От хуманитарната огранизация отново настояха плуването да влезе като предмет в учебните програми.
По данни на Водноспасителната служба охраняемите плажове у нас са 120, а също по нормативна уредба всички обществени плувни басейни задължително трябва да разполагат със спасители. Всяка година у нас се обучават повече от 1100 водни спасители, ежегодно се организира и курс "Млад спасител" с участието на 200 деца.