Днес е Световният ден на околната среда, като мотото му през 2012 г. е "Зелена икономика: Ще се включиш ли и ти?", съобщи Министерството на околната среда и водите.
Това е най-значимият и известен глобален ден за положително действие за околната среда. Отбелязването му започва през 1972 г., за да се превърне днес в едно от основните средства, чрез които ООН насочва вниманието на международната общност към околната среда и насърчава политическите ангажименти и действия.
Темата е адресирана към всеки човек и акцентира на факта, че той е важен елемент за успеха на икономиката и всяко негово действие има значение за природата. Малките промени в ежедневието могат да доведат до големи промени в света.
Промяната в мисленето може да промени природата, са убедени специалистите Интересни факти и лесни и лесни и приложими съвети как да подпомогнем природата и да опазваме по-добре околната среда дават от международната природозащитна организация WWF.
Факти:
Територията на сметищата в България е колкото 3000 футболни игрища. На година всеки българин, живеещ в град, отделя полезни отпадъци на стойност 30 лева, които отиват на сметището. Около 90 на сто от изхвърлените всеки ден опаковки се превръщат в отпадък.
Средната използваемост на найлоновите торбички е 40 минути, а времето за разграждането им - 200 години, посочват от WWF.
От организацията посочват, че 1000 килограма рециклирана хартия спестяват 2,5 барела петрол, 810 киловатчаса електроенергия, 31 780 литра вода и 800 кг целулоза. Хиляда килограма рециклирани пластмасови отпадъци спестяват 2,2 тона нефт, 260 киловатчаса електроенергия и 3,9 тона течни горива.
Хиляда килограма стъклени отпадъци спестяват 72 тона кварцов пясък, 530 киловатчаса електроенергия, 300 килограма калцирана сода, 200 килограма мазут и транспортни разходи. Рециклирането на една алуминиева кутийка се равнява на три часа робата на един телевизор.
Ефектът от рециклирането е толкова голям, защото при производството има много загуби, коментира за БТА Константин Иванов от WWF.
Годишният разход на вода, ако не спираме кранчето, докато мием зъбите си, е 3900 литра. Повреденият кран може да изхарчи 2250 литра вода на месец. Тези загуби трябва да спестяват, защото хората, които живеят без достъп до вода в света са 1,8 милиарда, сочат данните на международната екоорганизация.
Съвети:
Засаждайте дръвчета, едно от тях поема един тон въглероден диоксид, докато е живо, призовават от WWF.
Ако използваме пазарска чанта три пъти в седмицата, ще спестим употребата на 312 найлонови торбички, а ползването на енергоспестяващи крушки ще спести 80 на сто от разходите ни за осветление, са изчислили специалистите.
Само изключването на компютъра през нощта, може да спести годишно 1,9 тона въглероден диоксид и 2600 киловатчаса електроенергия, сочат изследванията.
Дори когато не зареждаме телефоните, а зарядното стои включено в контакта, също се изразходва енергия, отбелязват природозащитниците.
Да използваме презареждащи се батерии и само местни продукти, съветват още те.
Потребяването на произведени в близост стоки намалява отделените вредни емисии за транспорт.
За да пропътува половината свят, без да се развали, храната вероятно съдържа много пестициди и консерванти, отбелязват от WWF.