Фрапиращи нарушения в домове за стари хора и за възрастни с увреждания.
Мизерни условия на живот, кражби на храна и на гориво.
Репортерите на БТВ разкриха злоупотреби с парите, които държавата дава за по-добър живот на 12 хиляди българи, стана ясно в сутрешния блок "Тази сутрин".
В търговищкото село Гърчиново някогашната машино-тракторна станция е превърната в Дом за стари хора. От 1962 година там живеят самотни, изоставени възрастни, с малки доходи.
Мизерията личи от пръв поглед. Тесни тоалетни с прогнили клекала. Недостатъчни, а и сякаш непригодни за възрастни хора. Стаи натъпкани с легла и стари мебели.
В кухнята тече ремонт. Натрупани стари вещи в коридора. Мръсно е. Боядисва се, и е прашно. Временно храната се готви в детската градина на селото. Но се разлива в дома, сред ремонт, прах и боя.
„А къде да разливам храна, къде да го направя това нещо? В столовата например? Е, в столовата разливаме храна. Само днес го правите признаха вашите служители. Не може от там до там да се носят чинии", каза директорът на дома Айнур Юсменова.
Документът, в който се отчитат изразходените количества продукти, не може да се разчете. Навсякъде са правени корекции до неузнаваемост.
Груби нарушения и в дома за възрастни хора с умствена изостаналост в селище Качулка, Сливенско. В доклад на общината са записани фрапиращи злоупотреби, извършвани през последните 4 години. Хиляди километри осчетоводени, без да са изминати.
„2375 километра, които дефакто не са изминати. Няма ефективен контрол върху пътните листи, има дублирани пътни листи, такива които са попълнени от хора, които са били в болнични или в отпуск, платена или неплатена", каза зам.-кмет в община Сливен Румен Андонов.
Директор на дома за възрастни хора Стойчо Данков призна, че такива листове има, но това не означава, че са правени злоупотреби, а че „някой не си е догледал нещата".