Започват проверка на кредитните милионери

Булфото
share

Това каза д-р Валери Кацунов, член на Комисията по досиетата, предаде Фокус.

„Това обаче ще коства доста време работа. Много е трудно. Става въпрос за далечен, отминал период, за фирми, а кой стои зад фирмата, се установява трудно, законодателството се е променяло доста от тогава насам”, заяви д-р Кацунов.

По повод оповестените имена от комисията на сътрудници към структури на бившата Държавна сигурност от Висшата атестационна комисия, той обясни, че във всяка сфера има минимум 5%, които са ангажирани с ДС, като най-малък е броят на сътрудниците от сектора на производството.

„Колкото е по-близко до управлението една наука, колкото е близко до идеологията една научна сфера, толкова повече хора от ДС работят там. Навсякъде, където имате наука, управление, институция – културна или научна, там те винаги са повече. ДС е инструмент за управление, чрез който веднъж се събира информация и втори път се оказва натиск – да се движи науката или социалната дейност в определена среда. Не можете да поставяте каквато си искате пиеса в театъра, не може да поставяте какъвто си искате филм в киностудията”, Кацунов. Според него е нормално около 5% от интелигенцията да е сътрудничила на ДС.

По повод оповестените имена като Симеон Хаджикосев, Василка Радева, Валери Стефанов, Светлозар Елдъров и др., д-р Кацунов коментира, че това е техният избор.

ВАК не ни подаде информация за един голям процент хора, които сега проучваме. Те са дали по две имена на едно лице. По закон има санкции за такива институции, които не предоставят информация. Освен това, при тази проверка са установени около 50 сътрудници, които обаче са починали и не могат да се оповестят, обясни д-р Кацунов. „Как да притискаш българската наука, като там е еманацията на българската мисъл, мозъчният тръст на нацията. Нали видяхте, когато държавата се опита да пристисне БАН, за да стане ясно къде отиват държавните пари, какъв скандал стана”, коментира още д-р Валери Кацунов.

Водещи новини

Още новини