Необходимо е цялостна мобилизация към обществото и да има нетърпимост към нарушителите. Така Д-р Димитър Димитров от дирекция „Обществено здраве“ към Министерството на здравеопазването коментира предстоящата забрана за тютюнопушене от първи юни.
Ще има трудни ситуации за контрол и целенасочени провокации. Ако пушач бъде хванат в двора на училището реакцията трябва да дойде първо от директора на учебното заведение. При подаването на сигнал и извършването на проверка за констатиране на нарушението има няколко варианта за реакция, каза Димитров. Първо пушачът ще бъде поканен да си загаси сам цигарата. Ако има тенденциозно противопоставяне на законовите изисквания със съдействието на училищните власти и учениците да бъдат принудени да спрат да пушат. Ако откажат ще бъдат накарани да си предоставят данните за съставянето на акт, посочи Димитров.
Най-ниската глоба е от 300 до 500 лв. за първо нарушение и между 500 и 1000 лв при второ нарушение. В заведенията проверките най-вероятно ще трябва да бъдат извършвани със съдействието на полицаи. Ако нарушителят е едноличен търговец той ще бъде глобен между 1000 и 1500 лв при първо нарушение и между 1500 – 3000 при повторно. Ако нарушителят е юридическо лице първата глоба е от 3000 до 5000, а при повторно от 5000 до 10 000 лв, припомни Димитров. В нито един закон не е заложена хипотеза за създаването на частен клуб или частно парти, така че забраната няма как да бъде заобикаляна. На санкция ще подлежат и самите пушачи.
На въпрос дали ако няма полицай няма да се стигне до случай, в който пушачите просто да си тръгват Димитров призна, че това би било най-добрия вариант. Невъзможно е във всяко заведение да има контролни органи, които да санкционират всички, призна служителят на здравното ведомство.