Напусна ни едно от най-мъжките момчета в политиката – Евгений Бакърджиев

булфото /архив/
share

Снощи след тежка коремна операция  в „Царица Йоанна” /Исул/ земният свят напусна едно от мъжките момчета в съвременната българска политика – Евгений Бакърджиев.

Приятелите го наричаха просто Бъки, а опонентите му – Валяка. Той е сред знаковите лица на т.нар. „демократичен преход”, а личността му се свързва  с куража му да срине мавзолея на Георги Димитров, с ясната и ярка негова позиция, която дори като вицепремиер на Иван Костов отстояваше. И с огромната му любов към ФК „Левски”.. Вероятно е ирония на съдбата, че той унищожи гробницата на комунистическия трибунал, но не успя да разруши  идеологията, която все още е важна и е в главите на мнозина в обществото ни. Затова и преходът ни се оказа менте, фасада и заблуда.

Със Стефан Софиянски, бивш служебен премиер и един от най-добрите кметове, които София е имала.

Евгений Бакърджиев е софиянец, от онази порода политици, които, за съжаление, вече са на изчезване – мъжкар, умен, интелигентен, мъдър, лоялен...

За съжаление приживе не всички около него бяха такива и по тази причина той преживя не едно и две предателства от своите.

Евгений Бакърджиев имаше своя професионален път като инженер и проектант и преди да влезе в политиката в зората на демокрацията през 1989 година. Познавах го и имам лични впечатления от него, тъй като съм правила не едно и две интервюта за различни издания през годините, както и много други колеги, разбира се. За последен път се видяхме преди няколко години в едно кафене на Кръста, в Лозенец, където бе неговия дом, офисът му, също. Говореше с много огорчение и болка за пропилените надежди на хората, за изродената политика, за неслучилите се „сини” мечти...

Ето и част от неговата официална биография за по-младите хора, които не го помнят, тъй като някои дори не са били родени по времето, когато той и колегите му от СДС се опитаха да разрушат комунизма и да поставят основите на демокрацията у нас. Струва си идните поколения да го познават и помнят, въпреки противоречията и неуспешните опити. Важна е смелостта и куража да тръгнеш срещу течението.

Кой е Евгений Бакърджиев?

Евгений Бакърджиев е роден на 10 февруари 1955 година в София. Завършва Висшия институт по архитектура и строителство, специалност „Промишлено и гражданско строителство“, и до 1991 г. работи като проектант в различни предприятия, достигайки до поста началник на Конструктивен отдел в „Технострой – СП2“.[1]

След легализирането на политическата опозиция през 1989 година става член на Българския земеделски народен съюз „Никола Петков“, част от коалицията СДС. От 1991 до 1995 година е кметски наместник на район Изгрев към Столична община. През май 1995 година е избран за ръководител на СДС-София и есента за председател на Столичния общински съвет. Ръководи предизборните кампании на Стефан Софиянски за кмет на София през 1995 година, на Петър Стоянов за президент през 1996 година.

С президента Петър Стоянов

Ръководи Националния щаб на протестите и Националната стачка на Обединените демократични сили (ОДС) за сваляне правителството на Жан Виденов и БСП от власт. Председател на предизборния щаб на ОДС за парламентарните избори през 1997 година. Избран е за народен представител в 38-о и 39-о Народно събрание.

При съставянето на правителството на Иван Костов, Евгений Бакърджиев става заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройството. Ръководи преговорите с „Газпром“ за доставка и транзит на природен газ. Той инициира и ръководи разрушаването на Мавзолея на Георги Димитров. Разрушаването започва на 21 август 1999 година. Първият взрив е извършен в 14:37 часа. По-късно са извършени още три големи взрива, след което разрушаването продължава с машини. Последните отломки са извозени в късния следобед на 27 август 1999 година.

В края на 1999 г. е освободен от кабинета по предложение на министър-председателя Иван Костов за структурни и персонални промени. През ноември 2001, след двете последователни изборни загуби на СДС през същата година, открито иска оставките на ръководството на СДС. Скоро след това е изключен от СДС и основава нова партия– Български демократичен съюз „Радикали“.”

Ето какво написа съратникът му Стефан Иванов от СДС

Починал е Евгений.

Толкова много битки заедно, толкова много емоции. За него мога да говоря много. Ще кажа обаче само няколко неща.

Най-важното е, че Евгений беше и си остана истински мъж. За разлика от много плужеци, които се въртяха около него.

С него не сме били на едно мнение доста пъти. Например аз бях против превръщането на СДС от коалция в единна централизирана партия, а Евгений и Христо Бисеров се превърнаха в копия на тази идея и разчистиха терена на Иван Костов. Разбира се, след като му свършиха мръсната работа и дадоха партията в ръцете на "новата реколта седесари", той ги разкара. За него хората никога не са значели нищо. Спомнете си само какво се случи на Александър Божков.

Евгений преживяваше предателствата.

И до днес не могат да излязат от съзнанието ми редица публични личности, които се мазнеха отвратително около него, а след това станаха първи костовисти и го оплюха публично. Едни му бяха заместник-председатели в СДС-София, други той беше направил депутати и какви ли не. Ритаха го с обувките, които той им беше купил. Прие го с усмивка. Поне външно. Години по-късно аз изживях същото.

Остана един от много малкото политици, които предприеха конкретни действия срещу символите на комунистическата диктатура, която единствено България от бившите комунистически страни не осъди докрай и затова сме в това положение и днес - далеч след Румъния и Албания.

Евгений е голям човек. Само който знае истинската история на личния му живот, знае и доказателствата, но това е безспорен факт!

Евгений беше личност.

Както повечето политици от първите десетина години на прехода. Личност със своя собствена светлина. Заради това го уважаваха и чуждите.

Преживявахме истински и с него, и с баща му - бай Стефан, Бог да го прости, не един подем и неуспех на любимия ни футболен "Левски"...

Както всеки земен човек, и Евгений сигурно има своите грехове. Създателят ще го съди и дано му прости за тях.

Но аз ще запазя от него добри спомени.

За последно го видях миналата година, когато дойде на представянето на романа ми "Песента на славея" в Столична библиотека. След това се чухме по веднъж, за да си честитим лични празници. Толкова!

Някога ще се срещнем пак, макар и не тук.

Бог да те упокои сред праведните!”

Водещи новини

Още новини