Редица проблеми в МВР отчита изследване

Булфото (архив)
share

В МВР има три основни проблема - ниски заплати, недобра кадрова политика и лоши условия на труд. Данните са от проучване сред членовете на Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР).

Участвалите в допитването открояват още заплащането на извънредния труд и системата от стимули и наказания като недостатъци. След това се подрежда и чувството за несправедливост по отношение на кариерното развитие.

Протестен палатков лагер на полицаите се открива пред НС

Униформените признават, че проблем има и с доверието в обществото. То остава ниско. Можело да се повиши само с добронамерени служители и по-висока разкриваемост на престъпленията. На протестните действия се гледа като на ефективен и дори единствен инструмент за постигане на подобряване на социално-икономическите и организационните аспекти на работата в МВР. А мнозинството от анкетираните смятат, че разбирането и подкрепата от страна на обществото за протестите на служителите не са на особено високо ниво.

На следващо място са недокомплектът и работещите пенсионери. А недостигът на предпазни средства се споделя най-често от пожарникарите и спасителите.

Прави впечатление изводът, че представителите на някои служби са склонни да се откажат от пари, срещу по-добри условия на труд и повече справедливост.

Почти извън фокуса на служителите остават само условията за спорт и външната психологическа подкрепа.

Булфото (архив)

Преобладаващото мнение е, че служителите на МВР се нуждаят най-много от специална подготовка, като това мнение се застъпва от близо 60 на сто от пожарникарите и спасителите. Полицаите в по-голяма степен от останалите се застъпват за юридическо обучение.

Едва един от всеки петима е на мнение, че служителите на МВР могат да постигнат исканията си без протести. Налага се изводът, че доверието в политическото ръководство, което и да е то, е сравнително ниско, а протестните действия се възприемат като по-ефективен инструмент от преговорите.

Водещи новини

Още новини