Много отдавна темата икономика и икономическо развитие на България не е приоритет на управлението на държавата. Това заяви в интервю за БНР Георги Найденов, магистър по международни икономически отношения.
„Виждаме скандали, жълтини, подслушвания, сякаш целият свят се върти около това нещо. Ние не виждаме какво се задава. Трансформацията, която в момента се случва в света, ние вече започваме да изоставаме от нея. Тя ще бъде много голяма и ако не започнем ударно да се адаптираме към нея, ще съжаляваме“, посочи той.
Найденов апелира да не използваме думите усвояване и получаване на пари от Брюксел, а да говорим за трансформация.
„Онова, което трябваше да се случи 2030 година, то започна да се случва 2020-2021-ва, благодарение на пандемията. Всички процеси по модернизация и дигитализация на икономиката и всичко, което е свързано с иновации, се ускори x 3", каза той.
И напомни, че бизнесът е огледало на държавата. Тя, по думите му, трябва да набляга изключително много на малкия и средния бизнес. Найденов смята, че държавата не обръща внимание на малкия и средния бизнес, а се е "фокусирала върху големи компании, повечето големи компании у нас събират човешкия капитал заради по-добрите условия, но нямат почти никакъв принос за държавния бюджет".
„Ние от тези големи компании нямаме чак толкова много нужда. Трябва да наблягаме на местната икономика и на местния капитал, отколкото да търсим производства тип голям западен автомобилен завод, които не са свързани с бъдещето, смята икономистът. За да просперира страната, тя трябва поне в един-два до три отрасъла да е европейска, световна величина", подчерта Георги Найденов.
"Докато не поведем този разговор и не се разберем по приоритетите в икономиката, обвързани с наука и иновации, ще продължаваме да си говорим за чекмеджета и олигарси и да бъдем в Механизма за наблюдение", убеден е той.
Георги Найденов е на мнение, че тези, които искат властта, трябва преди изборите да излязат „с екипа, който иска властта“, с проектокабинет, за да се даде предвидимост и на населението, и на бизнеса.