Къде са експертите на БСП? Да не ги крият!

булфото
share

Днес и третата партия по постигнати изборни резултати на вота на 4 април т.г. - БСП, върна мандата, връчен й от президента Румен Радев, с директен отказ да състави правителство. Изпадаме ли в политическа криза и безвремие и докога ще я караме така, както се пееше в един популярен рефрен? Кой политик как разговаря с гражданите и защо е вредно да си мислиш, че на пътя е само твоята кола - разговарям с доц. д-р Татяна Буруджиева, политолог, преподавател, бивш депутат от БСП, но не е член на соцпартията.

Ние вече сме в политическа криза, а в безвремие - можем да влезем, ако настоящата ситуация продължи и след края на месеца. Тогава се очаква да има повече яснота за предизборните нагласи, които ще очертаят дали ще има възможност, или пък не, да бъде съставено ново правителство. Дотук едно нещо се изясни - кой как си представя управлението на страната от политическите субекти, които влязоха в състава на 45-то Народно събрание. Така че политическа криза ще има още няколко месеца, а за безвремието е още рано да говорим.
Познавам добре БСП, хората там и следя процесите в партията от много години. Не съм изненадана, че върнаха мандата за съставяне на правителство, защото те нямаше как да го реализират. Но определено изненадващо беше упоритото им говорене месеци наред, че могат да вземат управлението и да се справят с него. Връщането на мандата сега без каквото и да е предложение показа, че

БСП нямат нито готовност, нито способност да управляват.

Явно и там няма личности, които да се заемат с властта, или пък може би си ги крият!
Преди БСП и ИТН не взеха мандата, за да направят кабинет. Започвам да си мисля, че трябва да четем зад редовете, ако може така да се изразя, тъй като те не се появяват лично пред избирателите, а говорят, т.е.пишат във Фейсбук. Смятам, че това не е нормална комуникация. Кое пречи един лидер да си говори с гражданите директно? Това, че не може ли! При директно общуване с гражданите, политикът може да види реакцията им, а те веднага да питат за всичко, което им е интересно и ги засяга.
Така се осъществява равностойна комуникация между политиците и гражданите. Когато прави своето шоу Слави Трифонов не си задава въпросите във Фейсбук и след часове пак там да му отговарят онези, които е поканил за събеседници. Аз не зная защо е решил, че

индиректната комуникация в политиката ще му свърши по-добра работа.

Но ако влезем в неговата стилистика и сравненията, че управлението на страната било като да караш кола, а някой друг да ти дава акъл отстрани, то излиза, че в неговите възгледи властта предполага всеки избран от народа да си кара собствената кола, без съображение с никого встрани. Това няма как да стане. И в живота не се случва. Има Закон за движение по пътищата, а твоята кола не е единствената на пътя. Т.е. ИТН не са единствената партия на политическия терен и докато не променят своите възгледи затова, то трудно ще се впишат в обществения живот на една съвременна демократична държава, а поведението на лидера им напомня за авторитарен тип ръководител.


Смисълът на един мандат е да покажеш на гражданите, че имаш капацитет да управляваш. Дали ще го вземеш, или не, е друг въпрос, но поне да бяхме видели експертите на БСП и ИТН, които имат потенциал да ръководят. Това повишава доверието.
Още преди изборите на 4 април беше ясно, че възможността да се състави правителство в рамките на този парламент, е ограничена. Но това, което видяхме, е съвсем демотивиращо. Какво от това, че в този състав имало повече юристи, отколкото в предходното събрание. 45-то НС съществува уникално кратко време и срамно малко работи.

Водещи новини

Още новини