Десетки сигнали за стърчащи жици и необезопасени кабели. Още в събота, преди инцидента с 16-годишното момче - зрител на БНТ твърди, че подал сигнал към ЧЕЗ за образувала се волтова дъга близо до метростанция в "Младост". Според него техниците реагирали твърде бавно.
Сигналът е за волтова дъга в оживен район. Преди около два месеца на мястото в "Младост" 2, близо метростанция "Алексадър Балан" е имало павилион за вестници. В събота жител на района забелязва голен кабел, от който изхвърчат искри.
Тука беше като бенгалски огън. До понеделника си седеше така с кабела, от днес на обед го няма вече, но това е седяло така 3 месеца под напрежение, казва Бойко.
От ЧЕЗ обясниха, че след сигнала екипите им посетили мястото три пъти през последните няколко дни и нито веднъж не открили кабел на земята. Там има поставена синя лента „Водопровод“, обясняват от ЧЕЗ и прилагат снимка от вчера. От "Софийска вода казват", че не са работили там.
От ЧЕЗ признават, че след трагичния инцидент с 16- годишното момче сигналите за опасни кабели са зачестили. Те се отзовават, въпреки че в 90 % от случаите отговорността не е тяхна.
От Асоциацията на вещите лица не са изненадани от случая разкритието за захранван с ток незаконен павилион.
Веднъж за един ресторант се оказа, че нямат разрешения в регистрите, документите не бяха издадени, затова ще си позволя да кажа, че трябва да има регистри на стълбовете, в една съседна на нас страна има регистър на стълбовете и шахтите, казва Симеон Ананиев от Асоциация на вещите лица.
Според бившия градски прокурор на София Николай Кокинов в случая с убитото от ток момче някой не си е свършил работата, не е проблемът в закона.
В крайна сметка, тя е многопластова вината, но ако търсим наказателна отговорност тя ще е от физическо лице, последния, който е извършвал дейности по окабеляване, но може да се търси и отговорност от лицето, което му е поръчало тая работа, заяви Кокинов.
Кокинов е убеден, че при разследването на случая ще е трудно нещо да се прикрие, защото гражданското общество се е събудило.