Над 30 000 тона употребяван текстил е оползотворен в България през 2020 г.

pexels
share

Компаниите-членовете на Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба /АПТДВУ/ са осигурили повторната употреба и рециклиране на 30 097 тона ненужни дрехи и обувки през изминалата година, съобщиха от асоциацията.

70 процента от тях са подготвени за повторна употреба, като 24 013 тона са изнесени за пазари в Източна Европа, Азия и Африка, а в т.нар. секънд хенд магазини в България се продават около 10 на сто от сортирания текстил. Негодният за повторна употреба текстил се предава за различни видове оползотворяване и рециклиране, като по този начин членовете на АПТДВУ успяват да постигнат почти нулеви нива на депониране на отпадъци, пише в съобщението.

Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба обединява повече от 40 компании. Пряко ангажирани с дейността са 5000 души. Годишният оборот на компаниите-членове за 2020 г. е 176 млн.лв., а внесените в бюджета данъци, осигуровки, мита и такси - повече от 24 млн. лв., допълват от организацията.

Столичани изхвърлиха 1000 тона стари дрехи за година

Чрез обслужването на специализирани контейнери за текстилни отпадъци, в България са събрани 1721 тона текстилни изделия, близо 70 на сто от тях са събрани в София. Членове на Асоциацията към момента имат разположени над 200 контейнера в 12 общини в страната. В България няма въведена система за разделно събиране на текстил, но според Плана за кръгова икономика на

Европейската комисия до 2025 г. във всяка страна-член на ЕС отпадъците от текстил трябва да бъдат разделно събирани, пише още в съобщението.

Водещи новини

Още новини