Всяка година на 2 февруари отбелязваме Международния ден на влажните зони, за да насочим внимание към важността на тези места за хората и планета. Това съобщават от природозащитната организация "Зелени Балкани".
Повод за отбелязване на деня е подписването на Рамсарската конвенция през 1971 г.
Тази година той ще почетен с публични и онлайн събития през целия месец февруари, а мотото на кампанията е "Влажните зони и водата".
"Зелени Балкани" съвместно с РИОСВ - Пловдив и Българското дружество за защита на птиците ще направят днес, по повод празника, мониторинг на мястото за почивка на защитения малък корморан (Microcarbo pygmaeus) - остров Адата, гр. Пловдив. Доброволци и любители на природата са поканени на брега на река Марица, за да се включат в събитието. Малкият корморан е вписан като застрашен от изчезване вид в Червената книга на България, защитен е на територията на цялата страна, съгласно Закона за биологичното разнообразие и е обект на опазване от екологичната мрежа "Натура 2000". Основни заплахи за вида са незаконното убиване и преследване, деградацията на влажните зони и разрушаването на местообитанията им. През зимата видът формира така наречените "нощувки", в които броят на индивидите може да достигне до над 5 000 екземпляра, а в отделни случаи и над 10 000. Около остров Адата се намира най-голямата нощувка на вида по течението на река Марица и цяла Тракия.
Екипът на природозащитната организация в Стара Загора ще отбележи днешния ден на влажните зони край язовир Овчарица с наблюдение на водолюбиви птици и нощувка на корморани заедно с доброволци.
Национален конкурс за детска рисунка на тема "Влажните зони - извор на живот" е организиран още по повод Деня на влажните зони. В рамките на един месец деца на възраст от три до седем години, възпитаници на детски градини в страната, могат да изпращат своите творби. Жури ще направи подбор на изпратените произведения. Най-добрите ще бъдат представени на изложба, посветена на Деня на водата - 22 март 2021 г., а за участниците и техните учители са подготвени награди и грамоти. Подробна информация за правилата на конкурса е публикувана на сайта на РИОСВ - Пловдив.
С подкрепата на Френската агенция по биоразнообразие (OFB), MedWet Initiative и World Wetlands Day (WWD), е направена анимирана карта, представяща информация за Рамсарските места в България и река Марица. Картата ще бъде предоставена за разпространение на държавни и образователни институции, както и онлайн за широката публика.
От "Зелени Балкани" призовават любителите на природата да следят профилите им във Facebook и Instagram през следващия месец за любопитна информация относно влажните зони в България и биоразнообразието, което съхраняват.
Рамсарската конвенция е единственото глобално споразумение, което се фокусира върху специфична екосистема - тази на влажните зони. Днес конвенцията е приета от 171 договарящи страни, задължени да посочат влажните зони с висока консервационна стойност в списък с Влажни зони от международно значение - Рамсарски места. С подписването на договора, страните още се съгласяват да използват влажните зони разумно и да сътрудничат по трансгранични въпроси.
България е сред първите страни подписали Рамсарската конвенция. В момента страната е представена с 11 влажни зони - "Атанасовско езеро", "Комплекс Беленски езера", "Дуранкулашко езеро", "Остров Ибиша", "Шабленско езеро", "Местността Пода", "Поморийско езеро", "Комплекс Ропорамо", "Езерото Сребърна", "Езерото Вая" и "Драгоманско блато".