Л. Корнезов: Българският "изик" трябва да се брани както границите ни

share

Законът за езика е за използването му, а не за пълен и кратък член. Депутатът-радетел за Закон за езика напомни, че най-големите държави имат закони за своите езици.

Законът за българския език не е партиен, а държавен проблем. Големите страни, като Франция и Китай, например, имат закони за езиците си, обяви по Нова ТВ депутатът от БСП Любен Корнезов. Според него това било и конституционен въпрос. Корнезов добави, че дори големият поет Валери Петров бил един от авторите на някои от членовете за езика, залегнали в Конституцията.

Законът за езика не е за пълния и краткия член, а за това кога и къде да се използва българския език. Партийна агитация трябва да се води на официалния език. Неизбежно е използването на чуждици, но доколкото може, трябва да използваме български думи, добави Корнезов.

"Както се брани българската граница, така трябва да браним и изика си", отсече Корнезов. Няма да се глобяват онези, които говорят на диалект, успокои още депутатът, който сам упорито изговаря редуцирани гласни, а също и лексеми с неправилно ударение, като училищА, вместо книжовното учИлища.

Според депутатът от ГЕРБ Снежана Дукова един законопроект се прави тогава , когато една обществена материя трябва да бъде правно уредена в отношения, които не са правно уредени.

В мотивите на двата законопроекта има сериозна визия и сериозни аргументи с оглед на това,  че езикът е определен като белег на държавност и на национална идентичност. Има над 111 закона които съдържат абсолютно същите текстове, които са в тези  законопроекти и 245,  ако не е повече нормативни акта,  които регламентират тази материя, каза Дукова в ефира на Нова ТВ.

Водещи новини

Още новини