Това съобщи за „Фокус” доц. Снежа Димитрова, завеждащ клиниката по Токсикология към Военноморска болница – Варна.
Тя обясни, че последният случай е на ухапан 45-годишен рибар, който объркал дракона с попче. Златева подчерта, че ухапаните трябва веднага да потърсят специализирана помощ, защото може да се стигне до много неприятни усложнения и добави, че има пациенти, които са пострадали преди година или две, но са получили сериозни увреждания на меките тъкани.
Морски дракон е една от малкото отровни риби в нашето Черноморие. Убождане от дракон не е смъртоносно, но винаги е болезнено и е възможно да доведе и до парализа. Затова разпознаването му е задължително тъй като има опасност е да се сгреши със сафрид или попче.
Главата е сплескана странично, а муцуната е заоблена. Очите са големи и са разположени доста високо на челото, а не отстрани на главата. Окраската е зеленикаво-кафява или дори бледооранжева. Опасни са късата лъчиста гръбна перка и хрилното капаче, на което има остър шип. Те са свързани с отровни жлези, които предизвикват възпаление и силни болки при убождане.
Рибата е дънна. Тя се зарива в пясъка и само очите и част от муцуната й са навън. Така напада от засада дребните рибки.
Според специалиста от клиниката по токсикология във Варна първата помощ при инцидент включва третиране на убоденото място с топла вода.
Другите предпазни мерки са носенето на антиалергични медикаменти като кортизон, алергозан и други.
По отношение на ухапаните от змии, доц. Снежа Златева коментира, че е имало около 10 такива случая тази година, като това е нещо нормално и добави, че дори в минали години е имало повече случаи, но в момента времето все още е хладно и влечугите не са се събудили.