Енергийните проекти и икономика са част от темите, обсъдени на срещата на премиера Бойко Борисов и председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой.
На пресконференция след разговорите премиерът Борисов отбеляза, че е напомнил за тезата си, изразена и пред Европейския съвет, че "искреността по проекта "Набуко" зависи от решенията, които ще се вземат от Съвета, а именно дали Европейската инвестиционна банка ще финансира целия проект, и ако държавите вземат кредити от нея, дали ще се признае за дефицит.
"Тогава настоях евентуалният заем да бъде изваден като критерий за дефицит" защото ако България вземе 3,5 млрд. евро за "Набуко", можете да сметнете", мотивира се премиерът, цитиран от БТА. Той отбеляза, че до днес няма решение по този въпрос. Министър-председателят е запознал Херман ван Ромпой с разговорите, проведени в Грузия във връзка с диверсификацията на газовите доставки и с предстоящите утре разговори по темата в Азербайджан. Той е споделил и идеята, че най-добре е да има обща европейска компания за газ, като например "Еврогаз", която да купува газ и да го разпределя на всички европейски страни. Според него обаче това сигурно няма да стане.
Херман ван Ромпой отбеляза, че България е успяла да преструктурира икономиката си, върви в правилната посока и е напът да излезе от наказателната процедура за свръхдефицит. Той добави, че примерът на България има голямо значение, защото показва, че ограниченията на валутния борд или на общата валута могат да бъдат преодолени с решителност. На разговорите днес с премиера Борисов двамата са обсъдили и по-общи икономически въпроси като развитието на ситуацията в еврозоната, където по думите му в момента има лека рецесия и предизвикателства пред определени страни.
"Европа трябва да свърши още работа и да разработи стратегия за възстановяване на икономическия растеж, справяне с младежката безработица, да се инвестира в иновации, в "зелена" икономика, да се стимулира общият пазар", каза гостът. По думите му, това са неща, които са приоритет в европейския дневен ред. "Знаем, че за България особено справянето с младежката безработица също е приоритет", добави той.
"За трети път съм в София, откакто заех поста преди две и половина години. Вие днес ми показахте най-модерната част от страната и най-древната част от нея - новата линия на метрото и археологически разкопки над метрото", отбеляза гостът. "Това беше демонстрация как старото и новото се съчетават, и на вашата визия", добави той.
Ромпой поздрави българското правителство и българите, защото преди седем години на тази дата бе подписан договорът за присъединяването на България към ЕС. Той изрази увереност, че през септември ще се стигне до решение за приемането на България в Шенген, въпреки падането на правителството в Холандия.