Според данните на Националния център по заразни и паразитни болести у нас са потвърдени 67 случая на лаймска болест. За сравнение през 2019 г. те са били 137. Значително по-малко е отклонението при заболелите от марсилска треска, които през тази година са 49, а през миналата са били 53, предаде Агенция "Монитор".
За сметка на това пък двойно са нараснали случаите на ку-треска. До момента те са 60.
Д-р Радина Андонова от Първа клиника по инфекциозни болести на ВМА коментира, че трябва да сме внимателни и да се пазим от ухапване.
"За съжаление, през последните години популацията на кърлежите се увеличи значително и от ранна пролет до късна есен трябва да се съобразяваме с това, че ги има. Все още някои хора са на мнение, че кърлежите се срещат само в планинските и много затревени местности, но това не е така. Има ги във всеки парк, градинка и междублоково пространство", обясни специалистът.
Преди разходка трябва да се пръскаме с репеленти по всички открити части на тялото. След като се приберем е добре да се огледаме дали нямаме кърлеж. С домашните животни също е препоръчително да се внимава, защото по тях се закачат кърлежи.
Покапване на олио или мазнина върху кърлежа може да бъде много опасно, защото това го кара да се задушава и той започва да повръща бактериите, които се намират в него. Шансът да се заразим по този начин е в пъти по-голям, защото при лаймската болест например, за да може кърлежът да предаде заболяването, са нужни около 24 часа, за да се нахрани добре, след което да повърне и по този начин да настъпи заболяването, уточнява още д-р Андонова!