Ресурсът в изворите, които се ползват за водоснабдяване на Радомир, е над три пъти повече от необходимите количества и няма необходимост от прехвърляне на допълнителни води от извор Врелото посредством помпена станция "Крапец" към града. Това каза министърът на околната среда и водите Емил Димитров по време на парламентарния контрол в отговор на депутатски въпрос за разрешение за възстановяване на аварийно водоподаване към Радомир от каптаж "Врелото" чрез помпена станция "Крапец" заради водни проблеми и въведен режим.
За водоснабдяване на населеното място се използва с разрешение от 2009 г. извор Сиреняците, както и изворите Гърляница, Рестова глава, Опалово и Извора, но без необходимите разрешителни по Закона за водите.
Общият годишен лимит на ресурса от тези водоизточници е в размер на 4,103 млн. куб. м, или 11 240 куб. м/дневно, обясни министърът.
По думите му населението на Радомир е около 15 000 жители и при норма от 200 л/дeн, съгласно Наредба 4/2005 г. за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации, за гарантиране на питейното водоснабдяване на града са необходими 3000 куб. м/дневно, или 1,095 млн. куб. м/годишно.
Министърът посочи още, че според постъпила информация в МОСВ водовземното съоръжение при каптаж "Врелото" е разрушено и към настоящия момент липсва техническа възможност за отклоняване на вода към гр. Радомир.
Карстов извор Врелото попада във водосборната област на язовир "Студена" и чрез самоизлив, водите формират част от оттока на река Струма над водохранилището на язовир "Студена". Прехвърлянето на води от извор Врелото чрез помпена станция Крапец ще наруши притока към язовир "Студена".
Към настоящия момент няма необходимост от възстановяване на резервното водоснабдяване на Радомир от извор Врелото, посредством помпена станция "Крапец", каза още министърът.