„Проблемът с бездомните кучета е от 20 години и за съжаление трябваше да си отиде един човек, за да се разбере, че има нужда от по-строги мерки“, каза пред ТВ 7 Йорданка Фандъкова, кмет на София.
Според кмета на столицата сега имаме възможност да се построят повече приюти, за да бъдат прибрани глутниците. Фандъкова каза, че иска законови промени. По думите и 86% от хората подкрепят облекчаването на условията за определянето на агресивността на кучетата. „Агресивните кучета трябва да бъдат приспани и да не могат да се осиновяват“, категорична беше кметицата.
Вчера стана ясно, че две жени са осиновили над 200 кучета. На въпрос защо тези хора се пазят и не дават обяснение Фандъкова отговори, че законът пази тези хора. „Голяма част от тях са така наречените надзорници, а аз искам такива надзорници да няма. Искам да стимулирам осиновяването на кучета, но собственика трябва да има отговорности. Приема се че ние пречим на осиновяването, а ние искаме да има ред. Не знаем какво става с тези осиновени кучета – дали са на улицата, дали са в чужбина. Трудно се намират тези кучета. Когато стане нещо отговорността е моя и на общината. Трябва да има контрол върху собствениците“, категорична беше Фандъкова.
Тя даде пример с момичето, което преди 2 дни беше ухапано от куче пред общината. „Оказа се, че това е домашно куче. Това е отговорност на собствениците, а нашата е да прибираме агресивните кучета“.
Хората искат мерки на място – като се видят такива кучета, те да се прибират веднага. „И ние настояваме за това. Надявам се всички мерки, които сме предложили да се приемат. Това е приоритет номер 1 и ще работя за видим резултат. Трябва ни подкрепата на обществото, на медиите. Екипите на „Екоравновесие“ се следят непрекъснато от защитниците на животните и им се пречи на работата“, каза кметът на София.
Тя сподели още, че и ветеринарните лекари искат да се включат в този процес. „Обявен е конкурс от кмета на квартал „Надежда“ за избор на клиники, които да извършат кастрациите“.
Бездомните кучата са над 9 200, съобщи Фандъкова. „Нееднократно съм казвала, че докато има и едно куче това ще е проблем. Очакваме чувствително намаляване през следващите 2 години, ако работим усърдно. Много кучета са приходящи. Затова трябва да има и национална програма. Ако един град го направи няма да е ефективно. Много общини работят и имат успехи, но има и много, които изобщо не работят за разрешаването на проблема“, каза Фандъкова.
Йорданка Фандъкова: Докато има и едно куче това ще е проблем
- 11.04.2012 | 08:21
- 2315